• Prosimy o głosy!

          • Liczymy na Wasze głosy!

            Serdecznie zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            Zakup masztów i flag dla każdej z gmin

            Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia. Zachęcamy do tego, aby również Państwa szkoła stała się częścią tego wielkiego historycznego przedsięwzięcia.

            W jaki sposób wziąć udział w projekcie?

            Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też prosimy o poinformowanie uczniów, nauczycieli i rodziców o możliwości oddania głosów poparcia.

            Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem  https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę. W najbliższych dniach dostępna będzie również interaktywna mapa, za pomocą której można na bieżąco sprawdzać liczbę głosów.

            W przypadku dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu: bialo-czerwona@mc.gov.pl, 532 519 877.

            Serdecznie zapraszam do udziału w akcji!

             

            Z poważaniem

            Anna Ostrowska

            Rzecznik Prasowy MEN

          • WYCIECZKA BIAŁOWIEŻA

          • wycieczka_Bialowieza.pdf​​​​​​​

            WYCIECZKA BIAŁOWIEŻA

            Wycieczka do Białowieży była niesamowita! Dwie godziny jazdy autokarem do założonego celu okazały się przyjemnie. Graliśmy w różne gry, słuchaliśmy muzyki. Nasi animatorzy byli zabawni, miło spędzało się z nimi czas. Gdy przybyliśmy do Puszczy Białowieskiej pierwszą atrakcją było muzeum. Piękne atrapy zwierząt i sytuacji odzwierciedlały realny wygląd terenu, na którym się znajdowaliśmy. Nie wspominając już o informacjach dostarczonych przez przewodników. Pochłonięci wiedzą zaczęliśmy zwiedzać Park. Uważnie słuchaliśmy pani opowiadającej o drzewach grzybach itp. Historia o pałacu znajdującym się kiedyś na tych terenach bardzo nas poruszyła. Nie obyło się bez zdjęcia pamiątkowego przy uratowanej, odłączonej od budynku starej bramie wejściowej. Następnie idąc przez most dotarliśmy do straganu z pamiątkami. Po małej przerwie zaczęliśmy zwiedzać rezerwaty pokazowe. Żubry, jelenie, sarny i inne zwierzęta leśne były interesujące. Po tych odwiedzinach pojechaliśmy prosto na ognisko z kiełbaskami. Zabawy w plenerze bardzo nas zmęczyły, toteż powrót przebiegł bez zakłóceń i większych ekscesów. Autorka Gabrysia Kowalczyk, kl. VI

          • X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniu 2 października obchodziliśmy dziesiątą edycję akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest wspaniałą okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

            Pomysłodawcą akcji Światowego Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Uczniowie sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia podczas gry edukacyjnej „Ja mam, kto ma?”. Atrakcją były wierszyki – rymowanki o mnożeniu. Bawiliśmy się wspaniale.

          • Dzień Języków Obcych

          • W dniu 30 września w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas I- VIII zaprezentowali kilka europejskich języków. Klasa I przedstawiła język polski i Polskę. Klasa II- język angielski i Anglię. Klasa III- język rosyjski i Rosję. Klasa IV- język niemiecki i Niemcy. Klasa VI- język hiszpański i Hiszpanię. Klasa VII- język włoski i Włochy. Klasa VIII- język francuski i Francję. Uczniowie mieli okazję wspólnie poćwiczyć mówienie prostych słów w tych językach. Następnie odbył się krótki quiz związany z wyżej wymienionymi językami i państwami. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dość dużą wiedzą i bystrością umysłów.

          • Wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego

          • We wrześniu odbyły sie wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Komisja czuwała, by przebieg wyborów był sprawny i rzetelny. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest p. Anna Skonieczna - Zambroń. W skład SU weszły uczennice z kl. 8 - Klaudia i Nikola, z kl. 6 - Gabrysia - przewodnicząca i z kl. 4 - Maja. Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Patrona

          • 28 września 2020 r. obchodziliśmy Dzień Patrona. Uroczystość miała podniosły charakter z uwagi na rangę wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.27 września 1939 (jeszcze podczas oblężenia Warszawy) na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, generała Juliusza Rómmla powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Cele organizacji obejmowały: walkę o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizację armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. Rozkazem Naczelnego Wodza SZP została rozwiązana i zastąpiona z dniem 13 listopada 1939 przez Związek Walki Zbrojnej (ZWZ). Była to pierwsza organizacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie rozkazem generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku ZWZ przemianowano na Armię Krajową.

            Jesteśmy spadkobiercami śladów  rozkazu Naczelnego Wodza i wiemy, co było radością, a co cierpieniem żołnierzy AK. W Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i w rocznicę nadania szkole imienia podczas uroczystości zaprezentowaliśmy swoje prace wykonane na  konkurs pod hasłem Historia Armii Krajowej w ramy oprawiona oraz przedstawiliśmy koncert patriotyczny Polska żyje. Nie potrzeba referatów, wystarczą obrazy, pieśni i wiersze, by pochylić się nad historią i być bliżej Patrona.

          • NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

          •  14 września 2020 r. na apelu szkolnym zorganizowano Narodowe Czytanie. W ramach tej akcji uczniowie naszej szkoły pięknie, głośno i z podziałem na role czytali fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego - wybitnego poety polskiego romantyzmu. Cała impreza została przygotowana przez bibliotekę szkolną i nauczycieli języka polskiego. Wydarzenie to miało miejsce na korytarzu szkolnym przy specjalnie do tego przygotowanej dekoracji. Pod koniec imprezy głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za przygotowanie i udział.

          • NARODOWE CZYTANIE W WĄSEWIE

          • 13 września 2020 roku odbyło się IV Narodowe Czytanie w Wąsewie, którego organizatorem była GBP w Wąsewie. W tym roku lekturą Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego. Wśród zaproszonych gości byli znani polscy aktorzy: Izabela Zwierzyńska i Tomasz Ciachorowski- wcielający się w role Balladyny i Kirkora.  Delegacja naszej szkoły również wzięła udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Fragmenty utworu czytała pani Dyrektor Izabela Zalewska, p. Aleksandra Skarzyńska oraz p. Krystyna Wyszyńska-Kołakowska z mężem. Całość widowiska wzbogacił występ Weroniki Bochat- Piotrowskiej. Atmosfera imprezy była bardzo uroczysta, wystrój był w klimacie sielankowym, a pogoda wyjątkowo dopisała. Wszyscy lektorzy otrzymali specjalne wydanie Balladyny z autografami występujących artystów i na koniec każdy uczestnik mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie. Obecni na tej imprezie mogą jednogłośnie stwierdzić, że warto było kulturalnie spędzić to niedzielne popołudnie.

          • Uroczystości w Pecynce

          • 5 września 2020 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych jak co roku wzięła udział w uroczystości upamiętniającej poległych żołnierzy w bitwie pod Pecynką 31.08.1944 roku. Nasz szkolny zespół muzyczny, pod kierownictwem pani Aliny Skłodowskiej i pani Anny Skoniecznej-Zambroń, przedstawił autorski montaż słowno-muzyczny, który przeniósł zgromadzonych gości w odległą przeszłość wojny i okupacji - do lasu, w którym rozegrały się dramatyczne sceny, w którym "dopalał się ogień biwaku i tylko diektiar w oddali gdzieś grał". Bitwa pod Pecynką była największym i jednocześnie najbardziej tragicznym w skutkach bojem oddziałów AK w północno – wschodniej części Mazowsza. Wziął w nim udział III batalion 13 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem majora Antoniego Jahołkowskiego ps. „Brzeski”, który liczył ok. 450 żołnierzy. Decydujące walki rozegrały się 31 sierpnia w okolicy Leśniczówki Pecynka, gdzie oddział pod dowództwem ppor. Alfreda Wieczorka „Tatara” w sile ok. 150 żołnierzy, okrążony przez wojsko niemieckie, stoczył kilkugodzinny bój o wyjście z okrążenia. Była to największa bitwa partyzancka w Puszczy Białej oraz jedna z największych na ziemiach polskich. Ranni i wzięci do niewoli zostali rozstrzelani na miejscu i pochowani w zbiorowej mogile. Po wojnie ciała poległych żołnierzy AK zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Ostrowi Mazowieckiej. 76 rocznica bitwy rozpoczęła się polową mszą świętą, podczas której ksiądz wspominał nie tylko heroiczną walkę żołnierzy z okupantem, ale także zwykłych miejscowych ludzi, którzy nigdy nie ugięli się pod pręgierzem niewoli, okrucieństwa i śmierci. Następnie wspólnie odśpiewano hymn narodowy oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia, wręczono medale i odznaczenia. Odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Po Apelu delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod odnowionym pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Śpiew uczniów ze szkoły podstawowej w Brudkach Starych jeszcze długo po zakończeniu rozbrzmiewał w pecynkowskim lesie kołysanym przez wiatr.

          • Witamy w szkole!

          • 1 września o godz. 8.10 znów rozległ się długo oczekiwany dźwięk szkolnego dzwonka. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. Pani Dyrektor Izabela Zalewska powitała gorąco zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.  Przedstawiła zasady funkcjonowania placówki w nowym roku szkolnym. Zapoznała wszystkich zebranych z procedurami obowiązującymi w szkole w związku z zagrożeniem wystąpienia zakażenia wirusem COVID – 19.

            Społeczność szkolna nie zapomniała o 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości upamiętniliśmy minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych podczas tej wojny.

          • PAMIĘTAMY!

          • Dziś obchodzimy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

                  76 lat temu w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Przez kolejne 63 dni powstańcy prowadzili walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

            Powstanie Warszawskie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

             

          • Konkurs Matematyczny PANDA 2020

          • Uczniowie klas V - VIII przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego PANDA 2020. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.