• Wizyta "Rekonstrukto"

          • 16 stycznia mieliśmy przyjemność gościć ponownie u siebie grupę artystyczną "Rekonstrukto". Pokaz historyczny miał na celu przybliżenie nam obyczajów i kultury epoki szlacheckiej. prowadzący omówili dawne prawo, pokazali narzędzia tortur, tradycyjny strój szlachecki oraz dawną broń i metody walk. Jak zwykle występ angażował osoby z publiczności. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie.

          • IV Orszak Trzech Króli 2020 w Wąsewie

          • 6.01.2020 r. w Wąsewie miał miejsce IV Orszak Trzech Króli, który  wyglądał troszeczkę inaczej niż poprzednie orszaki. W tym roku uczniowie naszej szkoły też mieli w nim niemały wkład. Orszak rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym. Wychodzący z kościoła dostawali korony, nalepki i chorągiewki. Oprócz tego dla osób, które przebrały się w tym dniu przewidziane były nagrody niespodzianki. Po mszy na placu przy kościele uformował się orszak na czele którego stanęli 3 królowie: Kacper, Melchior, Baltazar. W tym roku nie było wyznaczonych orszaków ani przystanków przy drodze. Trasa wiodła z kościoła do hali sportowej. Na samym początku na hali sportowej przy pięknie zrobionej dekoracji zostały odegrane jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zostały one nagrodzone zasłużonymi oklaskami. Pani Marta Wójcik jako główny organizator podziękowała dyrekcji i nauczycielom, którzy przygotowali jasełka, m.in.: p. Alinie Skłodowskiej, p. Izabeli Podrażce i p. Annie Skoniecznej- Zambroń. Po jasełkach na scenę weszła Izabela Trojanowska, która odśpiewała tradycyjne kolędy i pastorałki oraz piosenki ze swojego repertuaru. Podczas imprezy na każdego czekał obiecany poczęstunek w postaci słodkości, owoców i gorących napojów. Obchody święta Trzech Króli w Wąsewie miały uroczysty i podniosły charakter. Na orszaku zgromadziła się duża część mieszkańców naszej gminy, by wspólnie świętować i cieszyć się Dniem Trzech Króli. Szczególnie jasełka przedstawiające historię narodzenie Jezusa zapiszą się w pamięci każdego uczestnika orszaku.

          • SKO - Podsumowanie Grudnia 2019

          • W dniu 8 stycznia odbył się szkolny apel SKO podsumowujący działania za miesiąc grudzień. Najlepiej oszczędzającą klasą w grudniu okazała się klasa I . Tuż za nimi na  II miejscu- znalazła się klasa III. Mistrzem systematyczności w grudniu zostały Zofia Nowak kl. I i Natalia Traczyk kl. III. Najwięcej na swoim koncie w grudniu zgromadziła i jednocześnie uzyskała tytuł Mistrza Oszczędzania uczennica klasy I  Zofia Nowak. Wyróżnienie otrzymali również Grzegorz Pieńkowski i Karol Pieńkowski z kl.VIII.Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego "Mikołajki tuż, tuż…". Oto oni:I miejsce - Oliwia Pieńkowska kl. IIII miejsce – Natalia Traczyk kl.III i Patryk Krupiński kl.III. Wyłoniono również zwycięzców konkursu „Anioły, aniołki, aniołeczki…”. Pomysłów na aniołki było tyle ile prac. Były aniołki rysowane, figurki z masy solnej, a także eko aniołki z wytłaczanki po jajkach, rolki po papierze toaletowym, z jednorazowych kubeczków… Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością. Jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce –  Natalia Traczyk kl. IIIII miejsce - Oliwia Pieńkowska kl.IIIII miejsce - Maja Stepnowska kl. VI, wyróżnienie  zdobyli Alan Wójcik kl.VI i Oskar Wójcik kl. VII. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody od opiekunów SKO. Zachęcamy do udziału w dalszych konkursach SKO.

          • Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową

          • Pod koniec listopada, gdy zaczął się okres przedświąteczny, biblioteka szkolna ogłosiła dla uczniów naszej szkoły konkurs na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o tradycjach świątecznych. Dzieci z naszej szkoły miały za zadanie wykonać samodzielnie kartkę z elementami nawiązującymi do Świąt Bożego Narodzenia. Według regulaminu kartki miały być wykonane techniką mieszana przy wykorzystaniu różnych elementów. Termin składania prac minął 13 grudnia, a ogłoszenie wyników miało miejsce 20 grudnia na szkolnym apelu. W sumie wykonano około 30 prac, z których wybrano 3 najlepsze. I tak laureatami zostały następujące osoby: I miejsce- Julia Kania kl. II II miejsce- Liliana Stepnowska kl. V III miejsce- Anna Kowalczyk kl. VIII Laureaci otrzymali dyplomy, atrakcyjne nagrody i cząstkową ocenę celująca z plastyki. Wszystkie prace wykonane przez uczniów na konkurs zostały wysłane do walczącej z guzem pnia mózgu-glejakiem- dziewczynki Lilianki z Troszyna. Dziewczynka ta po radioterapii wróci do domu i jak wszystkie dzieci odlicza dni do Bożego Narodzenia. Nasza szkoła sprawi, by w tych szczególnych dniach poczuła wyjątkową magię zbliżających się świąt. Dzięki nam Lilianka choć na chwilę zapomni o chorobie, a na jej twarzy pojawi się uśmiech.

          • Jesień w Przedszkolu

          • W ubiegłym tygodniu podczas zajęć w oddziale przedszkolnym dzieci miały okazję buszować w jesiennych, kolorowych liściach. I jak tu nie kochać jesieni? Fotorelacja mówi więcej niż tysiąc słów :) 

          • "Spacerkiem po Ostrowi". Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Maz.

          • 22 października 2019 r. byliśmy na spotkaniu poświęconym chłopcom od „Tatara”. Wydarzenie miało miejsce w Starej  Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej. Przedsięwzięcie pod hasłem „Dobra wiara od Tatara” zorganizowała  Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej. Prezentowany przez Pana Ryszarda Ejchelkrauta temat budził w nas wielkie emocje, gdyż dotyczył tragicznych losów i przeżyć Zbigniewa Chronika ps. „Wiaderny”, Henryka Krupy ps. „Bronek” i Alfreda Wieczorka ps. „Tatar”.
            Opowiedziana przez Pana Ryszarda Ejchelkrauta gawęda stała się dla nas historią heroicznej walki leśnych „Tatarowych” chłopców. Powinniśmy ją znać.

          • Warsztaty Sensoplastyczne w Przedszkolu

          • ,,Mąka  w roli głównej '' - kreatywne wykorzystanie mąki przez przedszkolaków, malowanie farbami. Żywiołowa ścieżka sensoryczna- malowanie stopami. Eksperymenty z wodą mąką  i solą. Było dużo śmiechu, zabawy i zainteresowania ze strony dzieci.

          • Szkolne Spotkanie Wigilijne

          • Jak co roku w naszej szkole tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zasiadamy do wspólnej wigilii szkolnej. I takiej tradycji nie zabrakło i tego roku. W czwartek 19 grudnia miała miejsce uroczysta wigilia zorganizowana przez społeczność naszej szkoły. Na początku Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się: ksiądz proboszcz Leszek Rukat, radni powiatowi i gminni, pracownicy Urzędu Gminy, emerytowani pracownicy naszej szkoły i licznie przybyli rodzice. Wspólne świętowanie rozpoczęły jasełka przedstawione przez uczniów naszej szkoły, do których sumiennie przygotowywali się wraz z opiekunami już od kilku tygodni. Jasełka zostały wystawione pod kierunkiem pani Aliny Skłodowskiej, pani Anny Skoniecznej-Zambroń i pani Izabeli Podrażki. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role różnych postaci i wzorowo odśpiewali kolędy. Po obejrzeniu Jasełek Pani Dyrektor złożyła życzenia dla wszystkich uczniów, nauczycieli i zebranych gości, życząc zdrowych, spokojnych świąt, wszelkiej pomyślności od Bożej Dzieciny. Następnie ksiądz proboszcz Leszek Rukat odczytał fragmenty Pisma Świętego. Po życzeniach złożonych przez Panią Dyrektor i odczytaniu Pisma Świętego wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do stołu by spożyć tradycyjne potrawy wigilijne. Wigilia szkolna wprowadziła nas w miły, rodzinny, uroczysty klimat Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie i nauczyciele dołożyli wielu starań, aby tegoroczne szkolne spotkanie wigilijne było dla wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a wigilijne spotkania opłatkowe na długo zapiszą się w pamięci uczniów, wszystkich pracowników i zaproszonych gości.

          • Uroczystość Nadania Imienia 12.10.2019

          • Data 12 października 2019 r. zapisze się w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami, albowiem tego właśnie dnia nastąpiło oficjalne nadanie naszej szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Było nam niezmiernie miło, że w tej historycznej uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół sąsiadujących oraz poczty organizacji i kół, które w swojej działalności nawiązują do najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna.
            Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej imienia Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych uświetnili swoją obecnością:
            Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Krajowego „Opocznik” w Warszawie,
            dostojni księża z Kościoła pod Wezwaniem Narodzenia NMP w Wąsewie oraz ks. Jerzy Błaszczak.
            Przedstawiciele  życia publicznego:
            p. Rafał Kowalczyk- Wójt Gminy Wąsewo,
            p. Grzegorz Jaworski – przewodniczący Rady Gminy Wąsewo,
            p. Mirosław Augustyniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
            p. Józef Rostkowski – Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.
            Radni powiatowi i Radni Gminy Wąsewo, Prezesi instytucji funkcjonujących
            w Gminie Wąsewo, Dyrektorzy instytucji i szkół sąsiadujących.
            Przyjaciele i Partnerzy naszej szkoły:
            p. Danuta  Anna Bodzek,
            p. Mateusz Rudyk.
            Mieszkańcy Brudek Starych i okolicznych miejscowości, Rodzice i Absolwenci.
            Uroczystość rozpoczęła się Procesją Dziejów Polski. Podczas Mszy św. proboszcz parafii ks. Leszek Rukat poświęcił  sztandar ufundowany szkole przez rodziców. Po uroczystości w kościele dalsze świętowanie miało miejsce
             w wielkim namiocie usytuowanym przed szkołą, tam też  rozpoczęła się część oficjalna. Na początku głos zabrała Pani Izabela Zalewska, dyrektor szkoły.
            W uzasadnieniu wyboru patrona, dyrektor szkoły,  stwierdziła, iż  przez cały czas szkoła czerpie naukę z bohaterskich postaw i działalności żołnierzy AK. „Naszą misją jest celebrowanie tradycji i przeszłości, która jest opoką, na niej budujemy przyszłość i kształtujemy w uczniach  nieprzemijające, uniwersalne wartości”.
            Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, przyjaciele i partnerzy szkoły.
            Historię szkoły przedstawiła Pani Mirosława Rosińska, były dyrektor tejże placówki.
            Przewodniczący Rady Gminy odczytał Uchwałę Rady Gminy
            o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Brudkach Starych imienia Żołnierzy Armii Krajowej, a Wójt Gminy Wąsewo złożył na ręce Pani Dyrektor Akt Nadania zaś przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego wręczył szkole Medal Pamiątkowy "Pro Masovia", który jest nie lada  wyróżnieniem.

            Po wystąpieniach dokonano ceremonii przekazania  sztandaru. Z uwagi na rangę wydarzenia  ceremonia odbyła się w sposób godny i podniosły.
            Następnie w obecności szanownych Gości uczniowie  złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, po czym odśpiewali  hymn szkoły. Po części artystycznej nastąpiły podziękowania, prezenty i życzenia dla wszystkich obecnych  na sali nauczycieli i pracowników szkoły. W czasie przerwy można było obejrzeć ciekawą prezentację z okresu II wojny światowej, dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej bądź zwiedzić budynek szkoły.
            W kuluarach jeszcze długo trwały rozmowy przy kawie. Spotkania absolwentów obfite we wspomnienia,  budziły radość i łzy, a pogawędki i rodziców, i dzieci
            z nauczycielami raz po raz wybrzmiewały chóralnym śmiechem.
            Dziękujemy za organizację, wsparcie finansowe i zaangażowanie wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom.  Państwa obecność dodała blasku naszej uroczystości.

          • Międzyszkolny Konkurs "Sowa Biblioteczna"

          • Biblioteka szkolna w Wąsewie zorganizowała dla wszystkich uczniów ze szkół w gminie Wąsewo konkurs plastyczny Sowa Biblioteczna. Z naszej szkoły uczniowie zgłosili 8 prac, z których praca Kornelii Pieńkowskiej z kl. VI zajęła w kategorii prac IV-VIII wysokie II miejsce. Ogłoszenie wyników miało miejsce 19 grudnia na uroczystym apelu zorganizowanym w ZPO w Wąsewie. Kornelia dostała pamiątkowy dyplom i atrakcyjną nagrodę książkową. Opiekunem Kornelii była Pani bibliotekarka Aleksandra Skarzyńska. Na konkurs wpłynęło z całej gminy około 75 prac, tak też komisja miała nie mały orzech do zgryzienia by wyłonić te najładniejsze prace. Pozostali uczniowie dostali drobne smakołyki i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy Kornelii za zajęcie wysokiego II miejsca i życzymy wszystkim uczniom dalszych sukcesów w konkursach plastycznych zarówno na polu szkolnym jak i gminnym.

          • Cała Polska Czyta Dzieciom w Przedszkolu

          • W dn. 4.10.2019 r. biblioteka  poraz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedziła dzieci z przedszkola. Celem wizyty była akcja Cała Polska Czyta Dzieciom, w ramach której osoby starsze czytają przedszkolakom utwory z literatury dziecięcej. Książki dla dzieci są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają zainteresowania, pomagają dzieciom w wieku przedszkolnym w przyswajaniu pewnych treści programowych. Tym razem czytany był tekst H. Ch. Andersena "Krasnoludek u kupca". Jak zawsze dzieci odpowiadały na pytania, które miały sprawdzić zrozumienie czytanego tekstu. Oprócz pytań do tekstu był krótki quiz wiedzy o literaturze dla dzieci. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a jeszcze wcześniej przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające krasnoludka- bohatera czytanego tekstu.

          • Kiermasz Świątecznych Smakołyków z SKO

          • W dniu 17 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków. Za symboliczną złotówkę, można było kupić przeróżne ciastka i babeczki. Wypieki sprzedawane były na przerwach, a wybierać było w czym. Stoły uginały się od pyszności przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie i nasycić swoje brzuszki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skusili się na kawałek ciasta.

          • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniu 4 października obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczciliśmy ten dzień wspólnymi zabawami matematycznymi. Każdy z uczniów klas III – VIII otrzymał kartę pracy z różnorodnymi przykładami dotyczącymi mnożenia i dzielenia. Zadanie polegało na jak najszybszym i zarazem bezbłędnym wykonaniu jak największej ilości działań w określonym czasie. Spośród uczestników zabawy wyłonimy wkrótce Mistrzów Tabliczki Mnożenia.

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 16 grudnia przedszkolaki oraz uczniowie z klas I – VI wraz z wychowawczyniami udali się  do Warszawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Multikina, gdzie obejrzeliśmy animowany film przygodowy „O Yeti!”. Następnym punktem programu było odwiedzenie „Wielkiej Fabryki Elfów”, która powstała na stadionie PGE Narodowy. Dzieci zostały zaproszone do zabawy w świątecznym klimacie. Elfy, na specjalne życzenie Świętego Mikołaja oprowadziły ich po zakamarkach jego Wielkiej Fabryki. Uczniowie pomogli Elfom ułożyć świąteczną melodię i zebrać kolekcję specjalnych nutek. Aby zrealizować zadanie odwiedzili 10 stacji z atrakcjami. Czekały na nich aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne. Ukoronowaniem wizyty w fabryce było spotkanie z samym Świętym Mikołajem! Każdy otrzymał „Dyplom pomocnika Świętego Mikołaja” oraz płytę o tematyce świątecznej. 

            Zwieńczeniem naszej wycieczki był wieczorny spacer po Starówce, która zachwycała blaskiem bożonarodzeniowych dekoracji oraz lampek. Po drodze pan przewodnik opowiadał nam legendy związane z odwiedzanymi miejscami. Zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

          • Przedstawienie "Księżniczka Anna"

          • Dnia 2 października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole objazdowy teatrzyk ze Studia Artystycznego Teatru i Animacji „Ssmyk” z Białegostoku. Uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Księżniczka Anna”, podczas którego aktorzy zaprezentowali historię profilaktyczną, opowiadającą o nadmiernym korzystaniu przez dzieci z zasobów internetowych oraz komputera. Uczniowie dowiedzieli się także na jakie zagrożenia mogą być narażeni w Internecie oraz jak mogą sobie radzić z pokusami wirtualnego świata. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Uważnie słuchały i odpowiadały na pytania. Zapamiętają, że korzystając z Internetu należy przestrzegać ważnych zasad.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych. W naszej szkole druga edycja tego święta odbyła się w poniedziałek 30 września. W naszej szkole, niektórzy uczą się dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego, dlatego też ten dzień jest świetną okazją, by zapoznać się z kulturą krajów niemiecko i anglojęzycznych. Apel rozpoczął się projekcją filmiku, w którym uczniowie w formie zabawnych wierszyków prezentują kulturę i zwyczaje Anglii i Niemiec. Następnie  klasa II przedstawiła piosenkę pod tytułem „I can sing a rainbow”, a potem klasa V wystąpiła z piosenką „ Its a beutiful day”. Na sam koniec wszyscy zostali zaproszeni do zaśpiewania z pokazywaniem kultowej piosenki „Baby Shark”. Zarówno uczniowie i nauczyciele mieli mnóstwo frajdy, a uśmiechy nie znikały z twarzy na długo po apelu :)

          • Wybory Samorządu Uczniowskiego

          • Dnia 25.09.2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 16 kandydatów, którzy wcześniej zostali wyłonieni na drodze głosowania, uczniowie wybrali po jednym reprezentancie do Rady Uczniowskiej z każdej klasy począwszy od V. W ten sposób w Zarządzie SU znalazły się następujące osoby: 1. Paulina Radecka, uczennica kl. VIII - przewodnicząca 2. Michalina Groszyk, uczennica kl. VII - zastępca 3. Alan Wójcik - uczeń kl. VI I sekretarz, 4. Gabriela Kowalczyk, uczennica kl. V II sekretarz. Nad procedurą głosowania czuwała komisja w składzie : P. Dyrektor Izabela Zalewska oraz uczniowie: Karolina Orłowska, Anna Kowalczyk, Oskar Kania. Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

          • Sprzątanie Świata Polska 2019

          • W dniu 23 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2019”. Wspólnymi siłami, pod opieką wychowawców, uprzątnęli teren wokół szkoły, plac zabaw, boisko. Starsi uczniowie porządkowali również obszar poza szkołą. Teraz jest pięknie i czysto. Dbajmy o to, by tak pozostało jak najdłużej.