• Pasowanie na czytelnika

          • 26 lutego 2021 roku w naszej szkole miało miejsce pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Zostały wprowadzone i wyjaśnione nowe zasady związane z biblioteką zaprezentowane przez uczniów klasy II i III, którzy również odegrali przed pierwszakami krótkie przedstawienie dotyczące świata literatury.

            Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Akademia związana z biblioteką szkolną wprowadziła pierwszaków w zaczarowany świat literatury i pozwoliła uczniom zaprzyjaźnić się z książką . Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani Dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów Wielką Księgą Bajek. Na pamiątkę uczniowie otrzymali atrakcyjne dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu oraz specjalnie na ten dzień przygotowane wyprawki. Pieczę nad całą uroczystością sprawowała pani bibliotekarka Aleksandra Skarzyńska przy pomocy pań wychowawczyń klas I-III. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Podczas apelu podsumowane również były konkursy czytelnicze i biblioteczne zorganizowane w I semestrze roku szkolnego 2020/21.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

             

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole i w tym roku zostały przez uczniów mocno zaakcentowane. Pomimo pandemii, nasza szkoła stanęła na wysokości zadania i przygotowała z tej okazji szereg atrakcji, oczywiście stosując się do wymogów sanepidu. Był quiz językowy oraz rozgrywki gwarowe. Najmłodsi uczestnicy mogli zapoznać się z popularnymi utworami literatury dziecięcej w gwarowej odsłonie. Było przy tym mnóstwo śmiechu. Najlepsi z najlepszych zostali uhonorowani Dyplomami Mistrza Czytania Gwarą. Klasa I i II wzięła udział w konkursie na Mistrza Kaligrafii. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza Hubertowi Górce z kl. I, który zajął I miejsce.

          •  II Dyktando Przasnyskie

          • Czy da się przeprowadzać lokalne konkursy polonistyczne w trakcie pandemii? Najczęściej takie wydarzenia odbywały się w bibliotekach albo w szkołach. Nietypowe czasy narzucają konieczność nowatorskich rozwiązań, co dobrze widać na przykładzie Przasnysza. Tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna, współpracując z portalem Dyktanda.plwww.dyktanda.pl, w niedzielę, 21 lutego 2021 r., przeprowadzi II Dyktando Przasnyskie. Wydarzenie odbędzie się oczywiście za pośrednictwem internetu, czyli w sposób wygodny i bezpieczny.

            Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że do rywalizacji można bez trudu zaprosić również osoby spoza lokalnej społeczności. Z tego powodu dyktando odbędzie się w dwóch kategoriach: Zamkniętej, skierowanej do dorosłych mieszkańców Przasnysza i powiatu przasnyskiego, oraz Otwartej, do której dołączyć mogą wszyscy zainteresowani - nie ma znaczenia ich wiek oraz miejsce zamieszkania.

            II Dyktando Przasnyskie rozpocznie się o godzinie 16:00 (21.02.2021 r.). Każdy uczestnik będzie miał 20 minut na rozwiązanie specjalnie na tę okazję przygotowanego dyktanda. Liczy się poprawność udzielanych odpowiedzi, a także czas - im krótszy, tym lepiej. Dlatego warto wcześniej przećwiczyć sposób rozwiązywania dyktand online, wypełniając kilka spośród 5 tys. dyktand dostępnych w serwisie Dyktanda.pl.

            Już teraz można zapisać się do odpowiedniej kategorii na stronie https://dyktanda.pl/lista-konkursow

            Udział w II Dyktandzie Przasnyskim jest bezpłatny, a dla najlepszych uczestników przewidziano nagrody. Zapraszamy do ortograficznych potyczek w imieniu organizatorów: Burmistrza Miasta Przasnysz, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu oraz portalu Dyktanda.pl!

          • „Nowa odsłona dzieł sztuki”

          • Uczniowie klasy VII wzięli udział w projekcie edukacyjnym w ramach lekcji plastyki, pt. „Nowe media w sztuce” . Swoją pomysłowością i poczuciem humoru pokazali własne spojrzenie na dzieła sztuki, a przy okazji odświeżyli nieco już zakurzone i wyblakłe obrazy. Zadanie było nie lada wyzwaniem. Należało wykonać fotografie zainspirowane tradycyjnym dziełem. Wykonane zdjęcia uczniowie mogli w dowolny sposób przerobić używając wybranych przez siebie  programów komputerowych czy aplikacji. Zadanie nie było możliwe do zrealizowania w warunkach szkolnych, ponieważ uczniowie często w roli modeli wykorzystali młodsze rodzeństwo bądź zwierzęta domowe. I  tak np. powstały nowe wersje:  „Dziewczyny z perłą”  Jana Vermeera van Delft  czy „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci. Nie zabrakło również słynnych „Aniołków” Santiego czy „Złotej Muzy” Picassa. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania prowadzącej, a powstałe „reprodukcje” niczym nie odbiegają geniuszem od ich pierwowzoru. Zapraszamy do galerii zdjęć.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie serdecznie gratulujemy pomysłowości i artystycznego kunsztu!

          • EKO historia

          • Dnia 15.02.2021r. do naszej szkoły zawitali aktorzy ze studia artystycznego i zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Uwierz w siebie możesz wszystko czyli skarbów wysypisko”. Aktorzy w humorystyczny sposób zachęcali do proekologicznych zachowań i angażowali dzieci do czynnego udziału w przedstawieniu. Przedszkolaki i uczniowie kl. I- III wykazali się dużą wiedzą z dziedziny ekologii i segregacji odpadów. Razem z Krzysiem i Alą segregowali śmieci i wrzucali je do specjalnie przygotowanych kolorowych pojemników. Spektakl utwierdził dzieci w przekonaniu, że należy dbać o przyrodę i segregować śmieci. Przedstawienie miało za zadanie wykształcić w dzieciach poczucie ich osobistej odpowiedzialności za środowisko, oraz przekonać o ogromnym znaczeniu zbiórki surowców wtórnych, a także ich recyklingu w ochronie zasobów środowiska naturalnego.

          • Walentynki w szkole!

          • Poniedziałek upłynął w szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. Na korytarzu już od rana można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwieni. To dlatego, że prawie każdy uczeń miał na sobie jakiś element ubioru w czerwonym kolorze. A wszystko to z okazji Walentynek. Uczniowie kl. I-III zorganizowali w tym dniu specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom. Uczniowie własnoręcznie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie. To był dzień pełen słodkości i niespodzianek.

          • Tłusty czwartek w naszej szkole

          • Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

            a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

             

            Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka. W naszej szkole wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych lukrowanych pączków z konfiturą. Klasy I-III samodzielnie upiekły przepyszne babeczki. Tłusty czwartek minął na słodko.

          • Teatrzyk "Królowa Śniegu"

          • W dniu 10 lutego - w mroźny dzień - odwiedził nas teatrzyk z przedstawieniem typowo zimowym "Królowa Śniegu". Powiało chłodem. Na szczęście przepiękna baśń dobrze się skończyła. Aktorzy - lalki - otrzymały gromkie brawa od najmłodzszych widzów naszej szkoły. Po występach nastąpił czas na fotografie.