• Wycieczka do Warszawy klasy IV

          • 20 października uczniowie klasy IV naszej szkoły wraz z opiekunem wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była nagrodą za uczestnictwo w badaniach językowych w ramach projektu „Dialog Pokoleń 9” koordynowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Dzień ten obfitował w kulturalne wydarzenia. Uczestniczyliśmy w uroczystej sesji z okazji 158 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego, która miała miejsce w Sali Koncertowej na Zamku Królewskim. Zwiedziliśmy Zamek Królewski z przewodnikiem. Spacerowaliśmy na Rynku Starego Miasta, by następnie przejść Traktem Królewskim na Uniwersytet Warszawski, gdzie w sali wykładowej Wydziału Polonistyki prezentowaliśmy oraz przysłuchiwaliśmy się wynikom badań uczniowskich. Na koniec studenci trzeciego roku polonistyki przygotowali dla nas warsztaty językowe w postaci rożnych zagadek oraz rebusów z językiem polskim w roli głównej.

          • Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w tenisie stołowym

          • 15 października 2022 roku na hali sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie odbyły się Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w tenisie stołowym. Zawody zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy Żołnierzyk Brudki Stare we współpracy z Publiczną Szkoła Podstawową im. Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych oraz Urzędem Gminy Wąsewo. Zadania w części było sfinansowane z budżetu województwa mazowieckiego. Turniej rozgrywany był w 6 kategoriach wiekowych dzięki czemu uczestnicy musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnikami a pojedynki stały na wysokim poziomie sportowym. Dla uczestników oraz ich opiekunów i rodziców został przygotowany poczęstunek oraz ciepły posiłek, tradycyjnie żołnierska grochówka posiliła młodych zawodników i zawodniczki. Na zakończenie wręczono nagrody, puchary i medale dla zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych. Klasyfikacja końcowa Mistrzostw:

            Dziewczęta klasy I-IV

            I miejsce Ewelina Kucińska PSP Brudki Stare

            II miejsce Maja Brejnak PSP Brudki Stare

            III miejsce Lena Jaskółka PSP Rząśnik Włościański

            Chłopcy klasy I-IV

            I miejsce Aleksander Groszyk PSP Brudki Stare

            II miejsce Szymon Bloch PSP Brudki Stare

            Dziewczęta klasy V-VIII

            I miejsce Anna Zdunek PSP Brudki Stare

            II miejsce Gabriela Kowalczyk PSP Brudki Stare

            III miejsce Oliwia Pieńkowska PSP Brudki Stare

            Chłopcy V-VIII

            I miejsce Patryk Brejnak PSP Brudki Stare

            II miejsce Kacper Kania PSP Brudki Stare

            III miejsce Kacper Łoniewski PSP Brudki Stare

            Drużynowy dziewczęta

            I miejsce Liliana Stepnowska/Oliwia Pieńkowska PSP Brudki Stare

            II miejsce Anna Zdunek / Gabriela Kowalczyk PSP Brudki Stare

            III miejsce Julia Kania / Oliwia Kania PSP Brudki Stare

            Drużynowy chłopców

            I miejsce Patryk Brejnak / Kacper Kania PSP Brudki Stare

            II miejsce Przemysław Sobotka / Radosław Sobotka SP Wąsewo

            III miejsce Kacper Łoniewski / Karol Kosiński PSP Brudki Stare

            Gratulujemy zwycięzcom.

          • Pasowanie na Pierwszaka

          • Dziś, tj. 13 października Pierwszoklasiści zostali uroczyście i oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. 

          • Festyn sportowo - integracyjny dla mieszkańców powiatu ostrowskiego na zakończenie lata 2022

          • 9 października 2022 roku na obiektach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych przy współpracy naszej szkoły, Urzędu Gminy Wąsewo a przede wszystkim dzięki pracy Zarządu Uczniowskiego Klubu Sportowego Żołnierzyk Brudki Stare odbył się Festyn sportowo - integracyjny dla mieszkańców powiatu ostrowskiego na zakończenie lata 2022. Zadanie było w części sfinansowane z budżetu powiatu ostrowskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Staroście oraz całemu Zarządowi Powiatu Ostrowskiego za pomoc i wsparcie przy realizacji zadania. Imprezę otworzył i poprowadził Prezes UKS Brudki Stare Pan Leszek Skrzecz, wraz z Dyrekcją Szkoły Panią Izabelą Joanną Zalewską oraz Wójt Gminy Wąsewo Pan Rafał Kowalczyk. W Festynie wzięło udział ok. 100 uczestników, którzy brali udział w biegu przełajowym, grach i konkursach drużynowych, grach i zabawach rodzinnych oraz turnieju piłki nożnej dla dzieci ze szkół podstawowych. Dodatkową atrakcją był dmuchaniec dla najmłodszych, pokaz sprzętu ratowniczo - gaśniczego z jednostki OSP Brudki Stare oraz szkolenie z ratownictwa medycznego poprowadzone przez strażaka z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowi Mazowieckiej. Muzyką zabawiał nas Radny Gminy Wąsewo Pana Piotr Konopka wraz z synem Danielem. Dla uczestników przygotowany był poczęstunek w formie słodyczy i owoców, ciepłe i chłodne napoje oraz rozgrzewająca grochówka. Dziękujemy wszystkim za obecność oraz tym, którzy włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia. Na zakończenie wręczono nagrody wszystkim uczestnikom festynu.

            Klasyfikacja końcowa konkurencji sportowych:

            Rozgrzewkowy bieg przełajowy klasy I-IV

            I miejsce Marcel Kowalak

            II miejsce Patrycja Budna

            III miejsce Aleksander Groszyk

            Klasy V-VIII i starsi

            I miejsce Oliwier Stepnowski

            II Bartosz Iwański

            III miejsce Michał Dudek

            Sportowe konkurencje drużynowe:

            Kacper Łoniewski., Patryk Brejnak, Liliana Stepnowska, Gabriela Kowalczyk

            Sportowe konkurencje rodzic z dzieckiem

            Nowak , Zofia Nowak

            Turniej piłki nożnej klasy I-IV

            I miejsce SP Wąsewo

            II miejsce PSP Brudki Stare

            Turniej piłki nożnej klasy V-VIII

            I miejsce ZPO Wąsewo

            II PSP Rząśnik Włościański

            III PSP Brudki Stare.

          • Dzień Chłopaka

          • Dzień Chłopaka świętowaliśmy w dniu 30 września. Samorząd Uczniowski dostarczył nam tego dnia wrażeń. Zorganizował on mianowicie na przerwach mnóstwo atrakcji, m.in. konkurencja w zaplataniu warkoczy, wiązaniu krawata, obieraniu jabłka na czas oraz testu z wiedzy o chłopakach. Tego dnia również każdy bezwzględnie musiał założyć krawat. 

            Z okazji tego wyjątkowego święta,my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu,sukcesów - tylko największych,ciasteczek - tylko najsłodszych,i samochodów - tylko tych najszybszych!

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022

          • We wtorek 27 września 2022r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią, w czasie której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, a na nich umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas I-VIII oddał jeden głos na przygotowanych kartach wyborczych.

            Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Nowy skład Samorządu Uczniowskiego jest następujący:

            Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Gabriela Kowalczyk i Liliana Stepnowska kl. VIII

            Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Amelia Gałązka kl. IV

            Sekretarz Samorządu Uczniowskiego - Oliwia Pieńkowska kl. V

            Członek Zarządu Samorządu Uczniowskiego - Hanna Kropiwnicka kl. V

            Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności.

          • Europejski Dzień Języków Obcych 2022

          • Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września od 2001r. Powstał z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Jego głównym celem

            jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w okresie szkolnym, ale również przez całe życie. Europejski Dzień Języków podkreśla znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.

            Również nasza szkoła wzięła udział w tym wyjątkowym wydarzeniu organizując we wtorek 27 września uroczysty apel. Nauczycielki języków obcych: p. Edyta Wojtyła we współpracy z p. Aleksandrą Skarzyńską przygotowały szereg atrakcji. Uczniowie klasy piątej wcielili się w przedstawicieli poszczególnych krajów charakteryzując ich język i kulturę. Obejrzeliśmy również filmik, gdzie znani mieszkańcy naszej gminy odpowiadali na pytania dotyczące języków. Uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji dotyczącej informacji związanych z językami obcymi, zaś Natalia Traczyk z klasy szóstej pięknie zaśpiewała piosenkę w trzech językach. Na koniec zorganizowano quiz skierowany do publiczności, a dotyczący wiedzy o krajach europejskich i ich językach. Były nagrody, uśmiech i czas na zrobienie zdjęcia w foto budce. Cały korytarz był specjalnie udekorowany gadżetami i rekwizytami związanymi z poszczególnymi krajami i ich językami.

            Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień przyczynił się do ukształtowania w uczniach wrażliwości językowej czy też szukania różnorodnych sposobów nauki języków obcych i tym samym poprawi ich znajomość i zwiększy świadomość kulturoznawczą wśród uczniów naszej szkoły #EuropeanDayofLanguages

          • The Voice of Ostrów Mazowiecka

          • 20.09.2022 r. nasze utalentowane solistki Natalia Traczyk z kl. VI, Gabriela Kowalczyk z kl. VIII, Julia i Oliwia Kania z kl. V wzięły udział w konkursie "The Voice of Ostrów Mazowiecka" zorganizowanym przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Dziewczynki mogły zaprezentować swoje umiejętności wokalne w utworach Anny Jantar, Anny German czy Ireny Jarockiej. Były znakomite - to fakt! Przy ogromnej konkurencji Natalce udało się zdobyć wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy Wszystkim dziewczynkom tak wspaniałych występów. Przepełniona dumą społeczność szkolna.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniu 7 października uczniowie naszej szkoły obchodzili matematyczne święto - Święto Tabliczki Mnożenia. Każdy wie, jak ważna w nauce matematyki i w codziennym życiu jest znajomość tabliczki mnożenia. 

            Każdy uczeń otrzymał zadanie - wróżbę, ale żeby ją odczytać należało wykazać się wiedzą z zkresu mnożenia i dzielenia. Wszyscy uczniowie spisali się doskonale.

          • Szkolne Narodowe Czytanie 2022

          • 16 września, w piątek uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zagłębili się w tajemniczy świat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, gdyż utwory te zostały wybrane w tym roku do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP Narodowe Czytanie 2022. Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego – w dwóchsetletnią rocznicę początku tej epoki literackiej. Przy specjalnie przygotowanej do tego wydarzenia dekoracji wszyscy uczniowie spotkali się na korytarzu szkolnym, by wysłuchać utworów Adama Mickiewicza czytanych przez reprezentantów starszych klas. Uczniowie klas 4-8 czytali następujące ballady i romanse: Pierwiosnek, Pani Twardowska, Powrót taty i Kurhanek Maryli. Osobą odpowiedzialną za tę imprezę była bibliotekarka p. Aleksandra Skarzyńska, która na samym początku imprezy zabrała głos krótko charakteryzując istotę Narodowego Czytania i utwory Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się również przy współudziale nauczycielek języka polskiego p. Aliny Skłodowskiej i p. Anny Skoniecznej- Zambroń, które to wybrały utwory czytane przez naszych uczniów. Nasza społeczność szkolna świetnie się bawiła podczas recytacji pełnych humoru i powagi utworów, a Narodowe Czytanie stało się tradycją naszej szkoły i miejmy nadzieję, że co roku będzie radością  obcowania z literaturą piękną .

          • Sprzątanie Świata - Polska 2022

          • Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do akcji Sprzątania Świata. Wspólnymi siłami uprzątnęli teren wokół szkoły, boisko i tereny przyszkolne. Teraz świat wokół nas jest piękniejszy i bardziej czysty. 

          • Narodowe Czytanie 2022

          • Narodowe Czytanie to już tradycja w naszej gminie. 4 września 2022 roku w niedzielne popołudnie Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji, organizując VI już Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą narodową były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nie mogło rownież zabraknąć reprezentantów Naszej szkoły w składzie: pani Dyrektor Izabela Joanna Zalewska, Aleksandra Skarzyńska oraz Edyta Wojtyła, przyłączywszy się do akcji odczytując fragmenty utworów Wieszcza.  

            Wydarzenie uświetnili swoją obecnością w tym roku aktorzy Marta Żmuda-Trzebiatowska oraz Kamil Kula a oprawe muzyczną zapewnił nam duet skrzypcowy ViolLadies Monika Marta i Paula, skrzypaczka – Marta Bilińska-Pilch oraz altowiolistka – Monika Kamińska.

          • Pecynka 2022

          • 3.09.2022 r. obchodziliśmy 78. rocznicę Bitwy pod Pecynką. Uczniowie naszej szkoły upamiętnili to wydarzenie śpiewając pieśni patriotyczne przybyłym gościom, którzy nie kryli łez wzruszenia. Bitwa pod Pecynką była największym i jednocześnie najbardziej tragicznym w skutkach bojem oddziałów AK w północno – wschodniej części Mazowsza. Wziął w nim udział III batalion 13 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem majora Antoniego Jahołkowskiego ps. „Brzeski”, który liczył ok. 450 żołnierzy. Decydujące walki rozegrały się 31 sierpnia w okolicy Leśniczówki Pecynka, gdzie oddział pod dowództwem ppor. Alfreda Wieczorka „Tatara” w sile ok. 150 żołnierzy, okrążony przez wojsko niemieckie, stoczył kilkugodzinny bój o wyjście z okrążenia. Była to największa bitwa partyzancka w Puszczy Białej oraz jedna z największych na ziemiach polskich. Ranni i wzięci do niewoli zostali rozstrzelani na miejscu i pochowani w zbiorowej mogile. Po wojnie ciała poległych żołnierzy AK zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Ostrowi Mazowieckiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową. Następnie odśpiewano hymn narodowy, po którym wygłoszono przemówienia oraz wręczono medale i odznaczenia. Uroczystość zakończyła się odczytaniem Apelu Pamięci oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

          • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023

          • Dnia 1 września 2022 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023

            Drodzy Uczniowie! Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie wypełniony samymi sukcesami, a zdobyta wiedza przyczyni się do rozwoju Waszych zainteresowań oraz pozwoli zrealizować wszystkie marzenia.

            Drodzy Rodzice! Niech ten rok szkolny przyniesie wiele okazji do dumy i radości z osiągnięć dzieci.

          • 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

          • 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców i utworzenie w niej ośrodka polskiej władzy państwowej przed oczekiwanym wkroczeniem wojsk sowieckich. Wolności po pięciu latach naznaczonych ludzkimi tragediami. Gdy wybiła godzina "W", 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, ludność Warszawy stanęła do zbrojnej walki ze znienawidzonym okupantem o wolność swoją i swojego miasta. Zdolni do noszenia broni ruszyli w bój, wspomagani przez bohaterów walczących na zapleczy działań zbrojnych: sanitariuszy, łączników, listonoszy, harcerzy. Na odzyskanych z rąk Niemców skrawkach miasta powstały zalążki polskiej władzy. Po 63 dniach walki Powstanie Warszawskie upadło. Wtedy też rodzić się zaczęła jego legenda. W pierwszych latach powojennych brutalnie zwalczana przez władze komunistyczne, później przemilczana i pomniejszana. Dopiero w wolnej Polsce stopniowo zdołano przywrócić sierpniowemu zrywowi i jego bohaterom należyte miejsce w świadomości społecznej. Ofiara poniesiona przez Powstańców, ludność cywilną Warszawy, a także przez samo miasto – niemal zrównane z ziemią przez Niemców – nie poszła na marne. Powstanie Warszawskie stało się fundamentem wolnej Polski, a jego bohaterowie wzorem dla kolejnych pokoleń walczących o suwerenną Rzeczpospolitą w czasach zniewolenia komunistycznego. (sejm.gov.pl)

            ***

          • Wycieczka do Jurajskiego Parku Dinozaurów

          • W dniu 17 czerwca uczniowie z klas I - IV wyruszyli na wycieczkę integracyjną razem z klasą I ZPO w Wąsewie. Celem wycieczki był Jurajski Park Dinozaurów koło Białegostoku. Po Parku oprowadził nas miły Pan Przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o dinozaurach. Wszyscy słuchali w skupieniu, z zainteresowaniem zapamiętując ciekawostki z życia dinozaurów. Zwiedziliśmy Farmę Grzybów i Owadów. Eksponaty były pokaźnych wielkości. Do zdjęć uczniowie chowali się pod kapeluszami grzybów. Po zwiedzaniu był czas na atrakcje - wyśmienita zabawa w parku rozrywki - a tu park linowy, karuzele, samochodziki, rowery wodne, gry w automaty. Na stoisku z pamiątkami do wyboru było wiele gatunków dinozaurów.

            Po pobycie w Parku Dinozaurów posililiśmy się w McDonald`s oraz pizzerii. Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się do kina na seans filmowy "Buzz Astral".

            Pogoda nam dopisała. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domów.

            Dziękujemy wychowawczyni klasy I z ZPO w Wąsewie - Pani Małgorzacie Malickiej oraz uczniom klasy I za wspólnie, mile spędzony czas.