Pożegnania, powitania i znów rozstania wpisane są w życiorys każdego człowieka. Doznanie te nie ominęły i naszej szkoły, i to nie tylko ze względu na uczniów kończących szkołę podstawową. W czasie tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/2016 żegnaliśmy naszą Panią Dyrektor Mirosławę Rosińską oraz Panią Hannę Masłowską nauczyciela nauczania zintegrowanego. Nasze panie zakończyły swoją długoletnią pracę i rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Na tę dalszą drogę życzyliśmy im w czasie spotkania dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Do życzeń i podziękowań przyłączyli się zaproszeni goście, którzy w czasie przemówień zwracali uwagę na misję i powołanie, które niewątpliwie wiążą się z zawodem nauczyciela. „Pani dyrektor była otwarta na wszelkie działania, stworzyła niepowtarzalny klimat i myślę, że będzie w tej szkole obecna duchem przez cały czas, a pani Hania nauczała całą sobą i taką ją zapamiętamy” - powiedział Pan Wójt Rafał Kowalczyk. Pani Maria Morawska, Prezes Zarządu ZNP dziękowała za realizację wspólnych celów i serce okazywane uczniom, a Rodzice dziękowali za całe dobro. Na uroczystość oprócz przemówień i podziękowań złożyły się gratulacje i nagrody dla uczniów oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą przygotowali szóstoklasiści. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i życzymy udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
Wycieczka do Warszawy
W dniu 14.06.2016 r. uczniowie klas I-VI wraz z wychowawcami odbyli 1-dniową wycieczkę rekreacyjno- edukacyjną do Warszawy. Poznawanie stolicy jest dla wszystkich wielką sprawą, dlatego też na zdecydowanych nie musieliśmy zbyt długo czekać. Głównym celem wycieczki było pokazanie naszym wychowankom alternatywnych sposobów spędzania czasu, rozwijania zapału do turystyki, zaszczepienie w nich chęci poznawania miasta. Dzieci zwiedziły Zamek Królewski, były w zoo. Swoim niespożytym siłom dały upust w Kolorado. Pogoda w tym dniu dopisała, podobnie jak humory, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.
Z wizytą w pasiece
W dniu 8 czerwca uczniowie klas I - III uczestniczyli w ciekawych zajęciach, podczas których mieli okazję poznać tajniki pszczelarstwa. Najpierw zapoznali się z pracą pszczelarza. Następnie odbyła sie prezentacja stroju pszczelarskiego, urządzeń, jakie są potrzebne do pracy oraz wyposażenia ula. Uczniowie wysłuchali informacji o życiu pszczół. Dowiedzieli się jaka jest rola królowej - matki, robotnic i trutni. Obejrzeli film o pracy pszczół. Na koniec odbyła się degustacja miodu. Nie zbrakło także informacji o wartosciach odżywczych miodu.
Koncert - "Perełki z muzycznego oceanu"
Dnia 7 czerwca 2016r. w naszej szkole gościliśmy aktorów z Muzycznej Agencji Artystycznej „Limbos”, którzy zaprezentowali koncert pt. „Perełki z muzycznego oceanu”. W ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi utwory: „Cisza”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Dziewczyna o perłowych włosach”, „Do zakochania jeden krok”, „Ale w koło jest wesoło”. Występowało czworo muzyków, którzy grali na pianinie elektrycznym, gitarze, organach syntezatorze i perkusji. Odpowiedni dobór utworów dla dzieci i młodzieży bardzo zainteresował słuchaczy. Koncert był prowadzony bardzo ciekawie, aktorzy mieli dobry kontakt z publicznością. Występ dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Dzień Rodziny
Mama i tata, ileż te słowa mają w sobie treści. Z nimi związane są najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, zabawy, marzenia, tęsknoty.Każdy chowa w sercu wdzięczność za to, że to właśnie im zawdzięczamy najpiękniejszy dar, jakim jest życie. Na uroczystość : „Mama, tata, ja i …” w dniu 1 czerwca 2016 r. przybyli rodzice i najbliżsi uczniów. Przygotowany na tę okazję program składał się z dwóch części.
Pierwsza część nawiązywała do więzi rodzinnych. Prezentowane przez uczniów wiersze i piosenki o mamie i tacie wzruszały do łez, a układy taneczne najmłodszych pociech budziły podziw i uznanie.
Na drugą część złożyły się rodzinne zawody sportowe i wspólne ognisko. Dobrą organizację obchodów Dnia Rodziny zapewniło zaangażowanie rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Przedszkolaczki w FIGLARIUM
W dniu 28 maja przedszkolaki i pierwszaki wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Ostrołęki. Zwiedziliśmy miasto z okien autobusu, przejechaliśmy Narew podwieszanym mostem, spacerowaliśmy po mieście. Nawspanialszą atrakcją były jednak zabawy w sali zabaw FIGLARIUM. Radości nie było końca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni opuściliśmy salę. To była niezwykła lekcja wychowania fizycznego.
Jan Paweł II
W dniu 19 maja 2016 r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II, Konkurs Recytatorski propagujący twórczość Wielkiego Polaka oraz konkurs plastyczny. Organizatorem III edycji konkursu „ W Wadowicach wszystko się zaczęło” był ZPO w Wąsewie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VI. Spotkanie konkursowe podzielono na dwie części. W pierwszej uczniowie – przedstawiciele szkół podstawowych z Wąsewa, Rząśnika Włościańskiego i z Brudek Starych zmagali się z pytaniami dotyczącymi życia Jana Pawła II, w części II recytowali wiersze. Dla uczniów klas I – III zorganizowano konkurs plastyczny, na który wpłynęło 29 prac. Jury w składzie: pan dyrektor Roman Malicki, pani Małgorzata Wójcicka i pani Anna Skalik nagrodziło następujące osoby:
I miejsce – Żaneta Dziełak - klasa I a, Publiczna Szkoła Podstawowa w Wąsewie, opiekun: pani Małgorzata Malicka,
II miejsce – Emilia Przepióra - klasa I, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych, opiekun pani Wiesława Kaczyńska
II miejsce - Wiktor Kwiatkowski- klasa III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych, opiekun pani Hanna Masłowska
III miejsce – Błażej Zadroga- klasa II, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim, opiekun pani Katarzyna Pyśk
III miejsce – Julia Ostrowska- klasa II, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim, opiekun pani Katarzyna Pyśk
Laureatami konkursu wiedzowo- recytatorskiego, w którym wzięło udział 19 uczniów w kategorii klas IV-V zostali:
I miejsce- Amelia Kowalczyk- Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych, opiekunowie: pani Izabela Podrażka, pani Alina Skłodowska
II miejsce- Kinga Pazik- Publiczna Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim, opiekunowie: pani Katarzyna Pyśk, pani Bożena Rupińska
III miejsce- Agnieszka Gałązka- Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych, opiekunowie: pani Izabela Podrażka, pani Alina Skłodowska
Wszystkim dziękujemy i gratulujemy, bo przecież sukces jak mówi przysłowie, ma wielu ojców.
Żywa lekcja historii
Występ grupy „Zelektryzowani” to osobliwa lekcja przyrody, która odbyła się w naszej szkole, dnia 14 maja 2016 r. W trakcie spektaklu teatralnego pt.: „Czy to magia? Nie to czysta nauka” niczym w laboratorium zaprezentowano wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. W formie humorystycznych scenek przeprowadzono doświadczenia chemiczne. Bohaterami przedstawienia były dwie postaci. Pierwsza z nich to mędrzec, który zapoznał widownię z jaskiniowcem Mietkiem. W trakcie wydarzeń uczniowie mieli możliwość m.in. dokonać analizy substancji leczniczych. Wszystkie eksperymenty, a szczególnie te z udziałem ochotników przeprowadzono w kontrolowanych warunkach. Pełen wybuchów, ognia i dymu pokaz wzbudzał żywe zainteresowania uczniów i skutecznie trafiał do umysłów widzów.
Spotkanie z Sarą Tukan
5 maja 2016 r. uczniowie klasy V i VI spotkali się z autorką książek dla dzieci i dorosłych Panią Sarą Tukan. Spotkanie miało miejsce w Rząśniku Włościańskim, w szkole. Pisarka opowiedziała uczniom o bohaterach swoich utworów i o książkowym świecie, w którym fantazja przeplata się z rzeczywistością. Wskazała uczestnikom spotkania na miejsca im bliskie. Pięknie namalowała słowem białe zawilce i przydrożne brzozy Puszczy Białej. Opowiedziała o malowniczych brzegach Narwi, gdzie doszło do spotkania dwojga młodych bohaterów z jej dzieła. W czasie spotkania pani Sara prowadziła ożywioną rozmowę. Zaprezentowała pokaz i sztuczkę, która tak naprawdę nie miała nic wspólnego z magią i czarami, tym samym zachęcając uczniów do twórczego myślenia opartego na eksperymencie i wiedzy. Pisarka motywowana działaniami naukowców i wynalazkami, które stały się inspiracją do napisania książek, wzbudziła wśród uczniów sympatię i zaufanie. To pozwoliło na zmniejszenie dystansu. Poetka wyrecytowała też swój wiersz. Pytana o utwory liryczne, stwierdziła, że napisała ich bardzo dużo. Na to spotkanie uczniowie naszej szkoły cieszyli się od samego rana. Przebywanie z drugą osobą ubogaca każdego z nas, a cóż dopiero bezpośredni kontakt z człowiekiem nieprzeciętnie wrażliwym, po prostu duszą artystyczną.
Konstytucja 3 Maja
4 maja 2016 r. w czasie szkolnej uroczystości z okazji Święta Konstytucji w atmosferze zadumy i powagi wysłuchaliśmy poezji i piosenek o Ojczyźnie. Z ust komentatorów usłyszeliśmy, jak wielkie znaczenie dla Polaków miała Konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni. W czasie apelu przypomniano nam o postawie Rejtana i twórcach Ustawy zasadniczej. W wierszach i piosenkach nie pominięto żadnego symbolu państwowości polskiej. Mówiono o fundamentalnych wartościach.To już 225 lat od uchwalenia Konstytucji, jakże żywej i obecnej do dzisiaj. Trwajmy w historii i patrzmy w przyszłość szeroko otwartymi oczami. Cieszmy się majowym świętem.
Wycieczka do Straży
27 kwietnia 2016 r. klasy starsze odbyły wycieczkę do Wąsewa. Celem wycieczki była wizyta w siedzibie OSP i spotkanie ze strażakiem. Budynek OSP znajduje się na ul. Lipowej. Przed remizą strażacką można zobaczyć figurkę patrona strażaków, a dalej na placu stoją dwa pojazdy wyposażone w niezbędny sprzęt, zaś w samym budynku znajdują się urządzenia, przedmioty, mniej lub więcej uczniom znane z nazwy i z wyglądu. W czasie przebywania na terenie OSP wycieczkowicze mieli okazję zadawać pytania, tym bardziej, że odpowiedzi były z pierwszej ręki. Pan Adam Kośnik skrupulatnie opowiadał uczniom o przeznaczeniu, a nawet zasadzie działania niektórych urządzeń. Uczniowie przeszli wstępne ćwiczenia w rozwijaniu i zwijaniu węża. Stanęli przed wyzwaniem, ale trzeba przyznać, podołali zadaniu. Wykazali się siłą, sprawnością i zaradnością. Otrzymali zasłużone brawa. Strażacy to tacy współcześni rycerze, kiedy chodzi o posługiwanie się maczetami . Mają swój sztandar umieszczony w szklanej gablocie i inne symbole, które podkreślają więzi, jakie łączą druhów z Ziemią Wąsewską. Dbają o bezpieczeństwo i czuwają. Strażacy bądźcie wierni swoim ideałom i wykonujcie swoje zawołanie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, a dzieci i dorośli od was będą czerpać wzorce.
Dzień Ziemi
20 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Dzień ten jak co roku obchodziliśmy bardzo uroczyście W ramach Dnia Ziemi podjęto szereg działań. Miały one na celu uświadomienie społeczności uczniowskiej, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, a w szczególności o powietrze, czyste środowisko Zarówno najmłodsi, jak i uczniowie klas IV- VI, zaangażowani zostali w różne przedsięwzięcia. Uczniowie klas 0- III wykonali plakaty o tematyce ekologicznej, uczniowie klas IV-VI pisali wiersze o Ziemi, ekologii, które zostały wywieszone razem z plakatami. W klasach odbyły się pogadanki, na temat segregacji śmieci. Zwrócono szczególną uwagę na fakt, iż palenie w piecach niewłaściwym opałem i odpadami zanieczyszcza poważnie powietrze, którym oddychamy. Na zakończenie cała społeczność szkolna złożyła ślubowanie Matce Ziemi.
Test sprawdzający kompetencje uczniów klas szóstych za nami.
5 kwietnie 2016 r. szóstoklasiści naszej szkoły przystąpili do obowiązkowego sprawdzianu. W tym roku przeprowadzono go po raz ostatni. Część pierwsza z języka polskiego i matematyki rozpoczęła się o godzinie 9:00, część drugą z języka angielskiego uczniowie rozpoczęli o godzinie 11:45. Zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają ze świadectwami. Obowiązuje wynik procentowy na podstawie zdobytych punktów.
- Mamy dobre przeczucia - mówią z uśmiechem szóstoklasiści. Wszyscy jesteśmy dobrej myśli.
Gratulujemy optymizmu i życzymy satysfakcjonujących wyników.
Witamy wiosnę świątecznie
Czy jesteśmy w stanie zobaczyć, jak wygląda wiosna w Belgii lub w innym kraju Europy, nie ruszając się z Polski? Okazuje się, że tak. To nie są żarty. Na zaproszenie wszystkich klas do naszej szkoły przybyły wiosny z różnych państw europejskich. Wszystkie piękne, uśmiechnięte. A ta polska, uosobienie pięknej dziewczyny, przyniosła nam radość życia i wiosenny zawrót głowy. Oznaki wiosny dostrzegliśmy nie tylko we włosach i kolorowych strojach naszych gości. O wiosennych zmianach była również mowa w utworach znanych artystów oraz w twórczości plastycznej uczniów naszej szkoły. I chociaż 21 marca było chłodno, to temperatura sięgała 42 stopni Celsjusza.
Jak wiemy z nadejściem wiosny nierozerwalnie wiążą się Święta Wielkanocne. Dlatego też w czasie spotkania nie zabrakło symboli wielkanocnych: pisanek, tradycyjnego kogucika, laleczki z porcelany i Smigusa - dyngusa. I tak z nadchodzącą wiosną wybrzmiały świąteczne życzenia wszelkiej pomyślności i serdecznej atmosfery w rodzinnym gronie.
Ostatnim etapem obchodów Dnia Wiosny był spacer z Marzanną i pożegnanie się z tą zimową panną, która w krótkim czasie ulotniła się w postaci ciemnej chmury, by za parę miesięcy znowu do nas powrócić. Tymczasem cieszmy się powiewem wiosennego wiatru i promieniami marcowego słońca.
Konkurs przeciwopożarowy
Dnia 19.03.2016 r. w Wąsewie odbyły się eliminacje gminnego konkursu przeciwpożarowego „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Rząśnika Włościańskiego, Trynos i Brudek Starych oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wąsewie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Katarzyna Rychlik , Piotr Pieńkowski i Kacper Radecki. W młodszej grupie wiekowej I miejsce zajęła nasza uczennica Katarzyna Rychlik. Reprezentowała gminę w konkursie przeciwpożarowym na szczeblu powiatowym.
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości naszej szkoły. W dniu 9 marca uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swoim rodzicom, koleżankom i kolegom krótką część artystyczną. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Wszyscy wzorowo zaliczyli tę część, po czym złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Pasowanie na czytelnika odbyło się oczywiście wielką księgą pełną bajek. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Bal karnawałowy
W tym roku szkolnym bal karnawałowy odbywał się pod hasłem „ Tańczymy z SKO; wszystkie postaci miały za zadanie zaprezentować wylosowane hasło o oszczędzaniu. Kalambury okazały się świetnym pomysłem, śmiechu było co niemiara.
Dzień Babci i Dziadka, Choinka szkolna
Za oknem prószy śnieg i trzyma mróz, a do szkoły przybywają goście. To nasze babcie i nasi dziadkowie, czyniąc wielki zaszczyt swoją obecnością, odwiedzają nas, byśmy mogli wspólnie świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nasz program artystyczny obfitował w wiersze i piosenki, krótkie scenki z życia seniorów i przedstawienie. Oferował ogromny wachlarz doznań duchowych i estetycznych przygotowanych przez uczniów i ich nauczycieli z najwyższą starannością i poświęceniem, a wszystko po to, by skorzystać z okazji święta i w ten czas karnawału podziękować dziadkom za ich miłość. Tego dnia nasze serca przepełnione wdzięcznością skierowaliśmy w ich stronę. Pomogli nam w tym rodzice, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i z wielką życzliwością oraz radością wzięli udział w uroczystości. To wielkie szczęście żyć wśród kochających nas ludzi, czerpać rady z ich doświadczeń i korzystać z pomocy. Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami na co dzień, nie tylko od święta. Chcemy również powiedzieć, że w czasie spotkania mieliśmy okazję potańczyć i wspólnie pobiesiadować. Były upominki i kwiaty. Życzenia i podziękowania naszej p. Dyrektor od całej społeczności i pracowników szkoły.
Wigilia szkolna
Czas świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, to czas spokoju, miłości i życzliwości, w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem. Dlatego stałym elementem naszego szkolnego życia o tej porze roku jest Spotkanie Opłatkowe przy wspólnym stole wigilijnym. Przybyłych gości w świątecznej scenerii i w takiej atmosferze powitała Pani Dyrektor Mirosława Rosińska, a życzenia świąteczne złożyli także zaproszeni goście - ks. kan. Leszek Rukat, Wójt Gminy Pan Rafał Kowalczyk , Pani Danuta Anna Bodzek, Pani Maria Morawska - przewodnicząca ZNP, Pani Grażyna Sadlak - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pan Andrzej Wójcik - Radny ze wsi Brudki Stare. W Świąteczny nastrój wprowadził nas program artystyczny o tematyce Świąt Bożego Narodzenia, który zaprezentowali uczniowie z klas 0 - VI przygotowani pod kierunkiem pani Izabeli Podrażka, Izabeli Zalewskiej i Hanny Masłowskiej.Po części artystycznej wszyscy przełamali się opłatkiem i mogli skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez rodziców, a także zaopatrzyć się w ozdoby i dekoracje świąteczne na kiermaszu bożonarodzeniowym. Spotkanie wigilijne w naszej szkole to wyjątkowe wydarzenie, które integruje zarówno dorosłych jak i dzieci, łączy pokolenia ale także daje możliwość do zaprezentowania naszej szkoły w środowisku.
Nasi laureaci
Pięcioro uczniów naszej szkoły zostało Laureatami Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem ,,Krajobraz polski-Światło w krajobrazie”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.
Laureaci : I miejsce - Julia Masłowska - uczennica klasy VI II miejsce - Amelia Kowalczyk - uczennica klasy V III miejsce - Paulina Kukielska - uczennica klasy V Wyróżnienie - Paulina Radecka - uczennica klasy IV Wyróżnienie - Daniel Konopka - uczennica klasy IV
Archiwum Aktualności