W środę 11 października nasi młodsi koledzy stali się przedszkolną rodziną. W obecności rodziców, starszych kolegów, nauczycieli oraz zaproszonych gości: Pana Rafała Kowalczyka - Wójta Gminy Wąsewo oraz Pani Marii Mścichowskiej - Prezes Banku w Wąsewie złożyli oni uroczyste przyrzeczenie. Przedszkolaki pięknie recytowali wiersze, tańczyli oraz śpiewali piosenki, a pani dyrektor każdego pasowała na przedszkolaka piękną, kolorową kredką. Był pyszny poczęstunek od rodziców, słodkie upominki od Pana Wójta, książeczki do kolorowania od Pani Prezes, dyplomy od wychowawcy oraz uśmiechnięte kwiatuszki wykonane przez trzecioklasistów. Teraz maluchy są już prawdziwymi przedszkolakami.
Aktualności
Pasowanie na przedszkolaka
Samorząd szkolny wybrany
W październikowych wyborach do Samorządu Szkolnego, które jak co roku mają poważny charakter i wymagają od wyborców mądrej decyzji, uczestniczyli wszyscy uczniowie. Na liście wyborczej znaleźli się przedstawiciele poszczególnych oddziałów, w których już we wrześniu przeprowadzono wybory klasowe.
Samorząd szkolny w roku 2017/2018 przedstawia się następująco:
Konrad Krupiński kl. VI – przewodniczący Samorządu
Amelia Kowalczyk kl. VII – zastępca przewodniczącego
Grzegorz Pieńkowski kl. VI – skarbnik
Agnieszka Gałązka kl. VII – przewodnicząca sekcji dekoracyjno - kulturalnej
Gabriela Krupińska kl. VII – przewodnicząca sekcji porządkowej
Pamiętamy o pległych
„Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy,
w imię której się walczyło, ale w wielkości tej sprawy”.Prof. Henryk Elzenberg
W tym roku szkolnym mieliśmy możliwość uczestniczenia po raz kolejny w żywej lekcji historii i patriotyzmu. Dnia 29. IX 2017r. o godz. 10.00 we wsi Ruda nastąpiła uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ppor. Aleksandra Kuleszę - żołnierza ZWZ, AK, AKO, zastępcę prezesa WiN Obwodu Ostrów Mazowiecka „Otylia”, uczestnika akcji „Burza". Podczas uroczystości odbyło się m.in.:
- poświęcenie tablicy pamiątkowej,
- złożenie wieńców i wiązanek.Po przemówieniach zaproszonych gości i odczytaniu listów okolicznościowych doszło do rekonstrukcji, podczas której zadbano o zachowanie realiów i dramatyzm walk partyzanckich. Z dumą i pokorą pochyliliśmy nasze głowy, kiedy składaliśmy wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą bohatera. Cześć Jego pamięci i Tych, którzy walczyli w obronie niepodległości człowieka i wiary przodków.
Spotkanie z Policjantami
W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc. Gwoli uświadomienia i zapobiegania przykrościom oraz złym zdarzeniom dnia 28. IX 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami, którzy w tym temacie są profesjonalistami toteż w przystępny sposób przedstawili zebranym problem przemocy z perspektywy sprawców i pokrzywdzonych. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.
Pamiętajmy, że jesteśmy ofiarami przemocy także wtedy, gdy:- jesteśmy przezywani,
- ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na nasz temat,
- jesteśmy ośmieszani przez swoich kolegów i swoje koleżanki,
- ktoś niszczy lub zabiera nasze rzeczy,
- ktoś kradnie nam pieniądze,
- w internecie publikowane są obraźliwe informacje o nas,
- dostajemy obraźliwe sms-y lub telefony.
Dwa ostatnie z wymienionych przykładów niewłaściwych zachowań mogliśmy zaobserwować w krótkiej scence zaprezentowanej przez uczennice i uczniów z klasy VI i VII. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje i pozytywne wnioski zaowocują lepszą jakością naszego życia. Temat spotkania wywołał wiele emocji i uczuć. Na zakończenie zaproszeni goście nagrodzili laureatów oraz pozostałych uczestników konkursu plastycznego pt. Zatrzymaj przemoc. Miłym gestem było wręczenie gościom planszy o bezpiecznej drodze. Wykonawcami niepowtarzalnej pracy była grupa przedszkolna. Przyłączamy się do podziękowań, zapewniając, że będziemy czuwać na posterunku, by żyć bezpiecznie.
Wycieczka do piekarni
W środę 27 września uczniowie klasy III i I wraz z opiekunami odwiedzili najważniejszy zakład produkcyjny w naszej gminie - piekarnię. Trzecioklasiści kontynuowali cykl zajęć "Od ziarenka do bochenka", podczas których miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy służyli informacjami na temat wypieku chleba. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi ciasteczkami w kształcie kwiatków.
Dziękujemy pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 19 września odbyła się jesienna wycieczka do Warszawy. Na wspólną wyprawę wybrali się uczniowie klas IV – VI naszej szkoły razem z uczniami klas IV – VI ze szkoły podstawowej w Kozikach. Pogoda sprzyjała. Pierwszym etapem podróży była wspaniała zabawa, pełna atrakcji i mocnych wrażeń w FunEscape. Uczniowie rozmieszczeni w magicznych pokojach mieli do rozwiązania szereg skomplikowanych zagadek w określonym czasie. Nagrodą było samodzielne uwolnienie się z zamkniętego pokoju.
Po wizycie w McDonald`s wycieczkowicze udali się do Centrum Nauki Kopernik. Tu każdy znalazł coś dla siebie. Znajduje się tu wiele ciekawostek naukowych, można wykonać samodzielnie doświadczenia z różnych dziedzin nauki i techniki. Uczniowie byli zachwyceni.
Wspólna, integracyjna wycieczka szybko dobiegła końca, ale uczestnikom pozostały niezapomniane wrażenia.
Policyjny Lisek odwiedza dzieci
W poniedziałek 11 września ostrowscy Policjanci odwiedzili naszych najmłodszych uczniów. Podczas spotkania funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w drodze do i ze szkoły, w kontaktach z obcymi osobami i psami. Przypomnieli jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Spotkanie to nie było teorią. Najważniejsza była praktyczna nauka bezpieczeństwa na drodze. W tym pomógł ostrowski Lisek, który uczył dzieci jak bezpiecznie przechodzić przez pasy dla pieszych. Mamy nadzieję, że nasi milusińscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Rozpoczęcie roku szkonego 2017/2018
I znów minęły dwa miesiące beztroskiej zabawy. Dzisiaj witamy się serdecznie i wspominając mile spędzony czas, rozpoczynamy nowy rok szkolny, w którym czeka nas wiele zmian. Pomimo tego, że przed nami 188 dni wytężonej pracy, uśmiechamy się do siebie z nadzieją i optymizmem.
4 września nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie - od odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły p. Krystyna Wyszyńska - Kołakowska powitała wszystkich pedagogów, pracowników administracji, uczniów oraz rodziców, następnie przedstawiła wychowawców i nauczycieli oraz omówiła organizację nowej szkolnej rzeczywistości. Nie obyło się bez życzeń i ciepłych słów otuchy.
Po wysłuchaniu komunikatów wychowawcy wraz z uczniami rozeszli się do klas. I tak z pierwszym dzwonkiem rok szkolny 2017/2018 uważamy za rozpoczęty.
Uroczystości w Pecynce
W sobotę 2 września w Pecynce (gm. Długosiodło) odbyły się uroczystości z okazji 73 rocznicy bitwy, w której 31 sierpnia 1944 roku oddziały Armii Krajowej walczyły z oddziałami niemieckimi w ramach operacji „Burza”. W uroczystości wzięli udział także nasi uczniowie wraz z nauczycielem - panem Leszkiem Skrzeczem.
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Podczas apelu kończącego rok szkolny 2016/2017 korytarz szkolny szczelnie był wypełniony. Wśród zaproszonych gości były panie: Anna Marszał i Urszula Zalewska. Pani dyrektor w ciepłych słowach podsumowała miniony rok szkolny. Wskazała na osiągnięcia uczniów w nauce. Przedstawiła tegorocznych stypendystów i wraz z wychowawcami wręczyła nagrody książkowe uczniom zaangażowanym w życie i promocję szkoły. Podczas uroczystej gali podziękowała rodzicom za całoroczne zaangażowanie w edukację dzieci. Podziękowała też swoim nauczycielom i pracownikom szkoły. Szczególne słowa wdzięczności skierowała w stronę pani Sylwii Witkowskiej – nauczyciela języka angielskiego i pani Bożeny Ambroziak – pracownika szkoły. – Dziękuję Wam za codzienną pracę, za serce. Trudno zwerbalizować uczucia w takiej chwili, niech więc nasze uśmiechy i gesty będą dopełnieniem pożegnania. Przyjmijcie je w podzięce.
W czasie uroczystości nie zabrakło gestów podziękowań od uczniów, którzy śpiewająco zaprezentowali swoje uznanie i szacunek dla nauczycieli, rodziców, pracowników i przyjaciół szkoły. Przed nami dwa miesiące wakacji, musimy je roztropnie wykorzystać, bo wakacje to nie tylko czas odkrywania, odpoczynku i poznawania nowych ludzi, ale też pora zbierania nowych sił do dalszej pracy, którą będziemy kontynuować już we wrześniu.
"Wiosenne Gwiazdy Muzyki"
Dnia 7 czerwca 2017r. już po raz drugi w naszej szkole gościliśmy aktorów z Muzycznej Agencji Artystycznej „Limbos”, którzy zaprezentowali koncert pt. „Wiosenne gwiazdy muzyki". Występowało czworo muzyków, którzy grali na pianinie elektrycznym, gitarze, organach syntezatorze i perkusji. Odpowiedni dobór utworów dla dzieci i młodzieży bardzo zainteresował słuchaczy. Koncert był prowadzony bardzo ciekawie, aktorzy mieli dobry kontakt z publicznością. Występ dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Konkurs ortograficzny
9 czerwca 2017 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rząśniku odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny pod hasłem „Mistrz ortografii”. Konkurs przebiegał w II etapach. Najpierw uczestnicy konkursu pisali dyktando, następnie uzasadniali zasady pisowni 10 wyrazów. O zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskanych w I i II etapie. Spośród sześciorga uczniów naszej szkoły, wyróżnienia otrzymały uczennice klasy szóstej: Gabriela Krupińska oraz Aleksandra Szymańska. To była niezwykła nauka ortografii, która jak się przekonaliśmy, nie musi odbywać się wyłącznie na lekcji. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy znajomości ortografii, zaangażowania i ogromnego wkładu pracy. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe.
Gminny Konkurs Matematyczny
III Gminny Konkurs Matematyczny „Liczydło”
W dniu 5 czerwca godzinie 9.00 rozpoczął się w naszej szkole III Gminny Konkurs Matematyczny „Liczydło”. W konkursie wzięło udział 20 reprezentantów w kategorii klas IV, V, VI z całej gminy: PSP w Rząśniku Włościańskim, NSP w Trynosach – Osiedle, PSP w Wąsewie oraz PSP w Brudkach Starych.
Uczniowie zmagali się przez 60 minut ze skomplikowanymi zadaniami matematycznymi. O miejscu III w kategorii klasy V zadecydowała dogrywka.
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
- poziom klasy IV
I miejsce – Oskar Korbin - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce – Wiktor Samoraj - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce – Marcin Kowalewski - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
- poziom klasy V
I miejsce –Mikołaj Cichowski – Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim
II miejsce – Anna Pieńkowska - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce – Mikołaj Rydel - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
- poziom klasy VI
I miejsce – Paulina Prusik – Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce –Marta Czarnecka - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce – Bartosz Kosiński - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
Zwycięzcy uczniowie otrzymali od organizatora pamiątkowe dyplomy i książki. Wszyscy uczniowie dostali drobne upominki i dyplomy za udział.
Opiekunami uczniów są: Anna Skalik i Małgorzata Wójcicka - Szkoła Podstawowa w Wąsewie, Małgorzata Pawłowska - Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim, Agnieszka Łojek - Szkoła Podstawowa w Trynosach – Osiedle. Konkurs zorganizowała i czuwała nad jego sprawnym przebiegiem Katarzyna Kryspin.
Tolerancja - warsztaty
7 czerwca 2017 r. dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyły się warsztaty. Najpierw doszło do spotkania z młodszymi dziećmi. Po godzinie przeprowadzono zajęcia wśród uczniów klas IV- VI. Warsztaty dotyczyły tolerancji i przebiegały pod hasłem „Inni na ulicy” w klasach starszych i "Różni MISIE" w klasach młodszych.
Tolerancja to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń i upodobań różniących się od własnych, to w pewnym stopniu zerwanie ze stereotypami. Tak traktuje słownik języka polskiego, a jak widzieli to uczniowi. Plansze uzupełniane przez uczniów określeniami mówiły same za siebie. Przedstawiały sylwetkę człowieka tolerancyjnego oraz postać nietolerancyjną. Opis człowieka tolerancyjnego nie sprawił uczniom trudności. Takich i podobnych ćwiczeń było więcej, naszym zdaniem, po to, by osiągnąć założone cele i wypracować pozytywne wzorce zachowań wobec odmienności innych. W trakcie zajęć pan psycholog wspomniał o akceptacji, która w relacjach międzyludzkich odgrywa również bardzo ważną rolę. Pomagajmy sobie wzajemnie. Zaniechanie pomocy, zaniedbanie w tym względzie to też pewna forma nietolerancji, a już na pewno dyskryminacji.
Wystawa Witolda Pileckiego
Rotmistrz Pilecki to bez wątpienia niezwykły człowiek, który dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na miejscu organizował życie konspiracyjne. Później udało mu się uciec, by walczyć o wolną Polskę. Pozostał do końca wierny swoim ideałom i wartościom. O tym, co w kilku zdaniach przedstawiliśmy, uczniowie klasy V i VI mogli więcej i szerzej przeczytać w czasie zwiedzania ekspozycji planszowej poświęconej rotmistrzowi. 7 czerwca 2017 r. w Wąsewie, na hali sportowej podczas oglądania wystawy starsi uczniowie naszej szkoły zwracali uwagę na fotografie i dokumenty. Uwagę uczniów przykuwały zdjęcia rodzinne Witolda Pileckiego i sceny historyczne z dziejów narodu polskiego oraz mapy Kresów. Zainteresowanie i podziw uczniów budziły losy bohatera ekspozycji. Wystawa to obraz młodego Polaka, świadomego patrioty. Przykład ludzkiej niezłomności i patriotyzmu. To przekrój historii Polski i Europy I połowy XX w., to poglądowa lekcja historii. To pamięć.
Dzień Dziecka
Czy wiecie, że już od ponad pół wieku corocznie obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka. Dla dorosłych i dla dzieci 1 czerwca ma wielkie znaczenie, chociażby dla przypomnienia praw dziecka zawartych w Konwencji, ale nie tylko o tym chcielibyśmy opowiedzieć. W naszej szkole, odkąd pamiętamy, Dzień Dziecka niesie ze sobą radość i szczęście. Wiele atrakcji, niespodzianek i zabaw w tym dniu powoduje, że czujemy się jak w siódmym niebie. Dobrze jest, gdy przy ognisku prowadzimy rozmowy, a w czasie dyskoteki wspólnie wymyślamy taneczne figury. W tym roku obejrzeliśmy również film. Losy bohatera bardzo nas wzruszyły. Pozytywnych emocji nie zabrakło też w czasie występów. Ponad wszelką wątpliwość uczniowie naszej szkoły mają wiele talentów. Miło się wsłuchać w słowa piosenek i wierszy prezentowanych przez nasze koleżanki i naszych kolegów. Były ciepłe słowa od Pani dyrektor, nauczycieli i rodziców. Uczmy się szczęścia i ubogacajmy nasze dzieciństwo.
Dzień Mamy i Taty
W dniu 26 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie przedstawili dla swoich rodziców bogaty repertuar. Nie zapomniano o gromkim "100 lat" i wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków. Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali przedstawienie w języku niemieckim pt. "Czerwony Kapturek" - Rotkäppchen. Scenariusz został napisany na podstawie bajki Braci Grimm w języku polsko - niemieckim. Autorką scenariusza była p. Justyna Gocłowska - nauczyciel j. niemieckiego. Uczennica klasy VI - Paulina Kukielska przedstawiła życie i twórczość braci Wilhelma i Jacoba Grimm. Na koniec wśród publiczności został przeprowadzony quiz, w którym udział wzięli zarówno uczniowie, jak i rodzice. Przedszkolaki zaprezentowali rozmowę mam, które wyszły na spacerek ze swoimi pociechami. Młodsze dzieci przygotowane przez p. Krystynę Wyszyńską - Kołakowską i p. Wiesławę Kaczyńską - składały życzenia zaproszonym gościom, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności aktorskie. Całą uroczystość uświetnił chór pod przewodnictwem p. Izabeli Zalewskiej. Akademię starsi uczniowie zakończyli walcem. Było to wyjatkowo miłe spotkanie, doskonała okazja do integrowania środowiska lokalnego oraz do zaprezentowania umiejętności uczniów.
Wycieczka do Ostrołęki
We wtorek 23 maja dzieciaczki z zerówki i z klasy II uczestniczyły w wycieczce do Ostrołęki. Na początku dnia odwiedziliśmy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestniczyliśmy w lekcji przeznaczonej dla maluchów, które po raz pierwszy były w muzeum. Dzieci zapoznały się z zasadami zachowania w muzeum, dowiedziały się, co to jest muzeum, kto w nim pracuje, zwiedzili ekspozycje poznając jednocześnie podstawowe terminy: muzeum, eksponat, zabytek, konserwacja, wystawa itp. Dodatkowo dzieciaki uczestniczyły w zajęciach plastycznych własnoręcznie wykonując wycinanki kurpiowskie. Wszyscy doskonale sobie poradzili, a wykonane prace zabrali do domów. Dodatkową wyjątkową atrakcją był dwugodzinny pobyt w sali zabaw Figlarium. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do domów.
Rocznica Uchwalenia Konstytucji
Od niego wszystko się zaczęło. W latach 1788- 1792 obradował Sejm Wielki. W 1791 roku posłowie Sejmu Czteroletniego uchwalili Ustawę Rządową określaną mianem Konstytucji 3 Maja. Była to próba naprawy Rzeczypospolitej, która chyliła się ku upadkowi. Chociaż los Konstytucji majowej był krótki, to nasi patrioci wykazali się determinacją i chęcią wybicia się na niepodległość. Święto Konstytucji jest nam dane, byśmy pamiętali, że jesteśmy niepodległym i demokratycznym państwem.
W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja doświadczyliśmy lekcji patriotyzmu. W czasie szkolnej akademii wysłuchaliśmy pieśni i utworów lirycznych opiewających piękno naszej ziemi. Mieliśmy też okazję oddać honor naszym symbolom narodowym i dumie zaprezentować taniec z flagą.
Dzień Ziemi
W dniu 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły zebrali się na wspólnym apelu poświęconym obchodom Dnia Ziemi. Apel pod hasłem „Ziemia – nasza planeta” rozpoczęli uczniowie klasy IV, zapoznając zebranych z tradycjami Dnia Ziemi. Nakłaniali zebranych do wspólnej ochrony i dbałości o czystość naszej planety. Następnie miał miejsce wspaniały występ najmłodszych członków naszej szkolnej braci – przedszkolaków. Zaprezentowali się oni nie tylko wokalnie, ale również aktorsko. Wystawili pouczającą inscenizację, mówiącą o konieczności dbania o czystość Ziemi. Kolejnymi występującymi byli uczniowie klasy II. Przedstawili oni w mistrzowski sposób inscenizację pt " Ścieżka pod górkę”.
Tradycyjnie apel uświetniły występy chóru. W szkole rozbrzmiewały przepiękne utwory poświęcone naszej przepięknej planecie Ziemi.
Archiwum Aktualności