2 marca 2020 r. uczciliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W czasie apelu odśpiewaliśmy hymn i zapoznaliśmy się z wystawą o Żołnierzach Niezłomnych. Wysłuchaliśmy słowa wstępnego naszego starszego kolegi, jak również prezentowanej przez innych krótkiej historii o dniach i latach walk antykomunistycznych prowadzonych przez Leśnych. Cześć ich pamięci. Wraz z innymi pocztami sztandarowymi pojechaliśmy do Rudy, gdzie złożyliśmy kwiaty pod obeliskiem ppor. Aleksandra Kuleszy, pseud. „Krysia”, „Sławek”. To żołnierz wyklęty z gminy Wąsewo, który zginął w Rudzie. Kilka lat temu odsłonięto tam pomnik mu poświęcony.
Aktualności
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
- 65
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 10
W czasie ferii w dniu 20 lutego 2020 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego został ogłoszony szkolny alert pod hasłem: Mała Ojczyzna – Mowa Ojczysta. W czasie trzygodzinnego spotkania p. Alina Skłodowska zainspirowała grę nie tylko słowami. Uczniowie świetnie się bawili językiem polskim, wykazując przy tym bogate słownictwo i umiejętność przekładania związków frazeologicznych na obraz.Spotkanie dotyczyło również wydarzenia związanego z przemianowaniem ZWZ w AK. W związku z tym przeprowadzono wśród uczniów quiz historycznyo żołnierzach AK. Przybyłe na spotkanie dzieci miały również możliwość uczestniczenia w wyjeździe do Pecynki, gdzie na grobach w hołdzie poległym zapaliły znicze. Po powrocie kolejne przygotowane na ten dzień aktywności miały miejsce przy ognisku i na korytarzu szkolnym.
Apel Podsumowujący SKO
- 1
W dniu 6.02.2020 r. odbył się szkolny apel SKO podsumowujący działania za miesiąc styczeń. Najlepiej oszczędzającą klasą w styczniu okazała się klasa I. Mistrzem systematyczności w styczniu została Natalia Traczyk kl. III. Najwięcej na swoim koncie w styczniu zgromadził i jednocześnie uzyskał tytuł Mistrza Oszczędzania Kacper Łoniewski z kl.V. W styczniu razem z SKO świętowaliśmy Dzień Popcornu, a także Światowy Dzień Łamigłówek. Mistrzami Łamigłówek w poszczególnych klasach zostali: Klasa 1 – Amelia Gałązka Klasa 2 – Kacper Kania Klasa 3 – Wojciech Budny Klasa 5 – Gabriela Kowalczyk Karol Kosiński Klasa 6 – Maja Stepnowska Klasa 7 – Michalina Dzierżanowska Klasa 8 – Jakub Soliwoda. Dużo emocji wzbudził konkurs plastyczny "Maska karnawałowa z logo SKO". Wykonawcy zaprezentowali swoje dzieła w pokazie podczas choinki szkolnej, wszyscy otrzymali słodkie upominki a zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce – Michalina Groszyk kl. VII II miejsce – Maja Łoniewska kl.III III miejsce - Natalia Traczyk kl.III. Wyróżnienie Mateusz Łoniewski kl.VII. Wyłoniono również zwycięzców konkursu z języka angielskiego dla klas V-VIII „SKOcz na słówko”. Największymi znawcami słówek w poszczególnych klasach zostali: Klasa 5 - Karol Kosiński Klasa 6 - Maja Stepnowska Klasa 7 - Oskar Drewnowski Klasa8 - Jakub Soliwoda. W styczniu odbył się także „Międzyszkolny Test wiedzy z SKO” dla klas V-VIII. Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę na Międzyszkolnym konkursie w Rząśniku Włościańskim, a zostali nimi: Oskar Kania, Oskar Wójcik i Michalina Groszyk.Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody od opiekunów SKO. Dziękujemy uczestnikom za wspólną zabawę i zachęcamy do udziału w dalszych konkursach SKO.
Wyjazd do Komorowa
Dnia 23 stycznia uczniowie klas I – III wraz z panią dyrektor Joanną Zalewską oraz wychowawczyniami p. Agnieszką Skrzecz i p. Katarzyną Rogaczyk, udali się do Domu Pomocy Społecznej „Dom z Sercem” w Komorowie. Powodem wizyty było świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Nasi uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Gra naszych aktorów oraz ich zaangażowanie dostarczyło mieszkańcom domu wielu wzruszeń, zwłaszcza podczas wykonywania piosenek. Spotkanie wzbudziło wiele emocji i wzruszeń wśród seniorów. Dzieci za występ otrzymały gromkie brawa oraz zostały obdarowane słodkim upominkiem. Chwile spędzone w domu z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom i pracownikom za miłe przyjęcie.
7
Dzień Babci i Dziadka
„Bóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył Babcię i Dziadka” – tymi słowami Dyrektor szkoły pani Joanna Zalewska powitała wszystkich licznie zgromadzonych zacnych gości i złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Dnia 21 stycznia w naszej szkole przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie z klas I – III świętowali Dzień Babci i Dziadka. Prezentując część artystyczną opowiedzieli bajkę z przesłaniem, której motto może brzmieć „Na kłopoty? – babcia i dziadek!”. Dzieci wyrecytowały wiersze, odśpiewały piosenki oraz zatańczyły dla swoich jakże wyjątkowych gości. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.
311
Kolędowanie w Warszawie
W piątek, 17 stycznia br., w historycznym gmachu PAST-y w Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie opłatkowe środowiska Weteranów z Koła Krajowego „Opocznik” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W spotkaniu wzięli udział: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, prezes Koła Krajowego „Opocznik” ŚZŻAK Grażyna Rudnik, kapelan Szarych Szeregów ks. Jerzy Błaszczak, prezes Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych Tadeusz Stański, prezes Instytutu Historycznego nn im. Andrzeja Ostoja Owsianego Andrzej Chyłek, poczty sztandarowe, harcerze z 40. Ostrowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Horyzont” Ostrów Mazowiecka oraz strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Podtrzymując naszą piękną i wyjątkową tradycję corocznych, bożonarodzeniowych spotkań z kombatantami AK w Warszawie i tym razem nasza szkoła była na liście zaproszonych. Podczas spotkania nasi uczniowie zaprezentowali część artystyczną – jasełka, w barwny i wzruszający sposób opowiadające o istocie Bożego Narodzenia.
5
Wizyta "Rekonstrukto"
16 stycznia mieliśmy przyjemność gościć ponownie u siebie grupę artystyczną "Rekonstrukto". Pokaz historyczny miał na celu przybliżenie nam obyczajów i kultury epoki szlacheckiej. prowadzący omówili dawne prawo, pokazali narzędzia tortur, tradycyjny strój szlachecki oraz dawną broń i metody walk. Jak zwykle występ angażował osoby z publiczności. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie.
1
IV Orszak Trzech Króli 2020 w Wąsewie
- 11
6.01.2020 r. w Wąsewie miał miejsce IV Orszak Trzech Króli, który wyglądał troszeczkę inaczej niż poprzednie orszaki. W tym roku uczniowie naszej szkoły też mieli w nim niemały wkład. Orszak rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym. Wychodzący z kościoła dostawali korony, nalepki i chorągiewki. Oprócz tego dla osób, które przebrały się w tym dniu przewidziane były nagrody niespodzianki. Po mszy na placu przy kościele uformował się orszak na czele którego stanęli 3 królowie: Kacper, Melchior, Baltazar. W tym roku nie było wyznaczonych orszaków ani przystanków przy drodze. Trasa wiodła z kościoła do hali sportowej. Na samym początku na hali sportowej przy pięknie zrobionej dekoracji zostały odegrane jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zostały one nagrodzone zasłużonymi oklaskami. Pani Marta Wójcik jako główny organizator podziękowała dyrekcji i nauczycielom, którzy przygotowali jasełka, m.in.: p. Alinie Skłodowskiej, p. Izabeli Podrażce i p. Annie Skoniecznej- Zambroń. Po jasełkach na scenę weszła Izabela Trojanowska, która odśpiewała tradycyjne kolędy i pastorałki oraz piosenki ze swojego repertuaru. Podczas imprezy na każdego czekał obiecany poczęstunek w postaci słodkości, owoców i gorących napojów. Obchody święta Trzech Króli w Wąsewie miały uroczysty i podniosły charakter. Na orszaku zgromadziła się duża część mieszkańców naszej gminy, by wspólnie świętować i cieszyć się Dniem Trzech Króli. Szczególnie jasełka przedstawiające historię narodzenie Jezusa zapiszą się w pamięci każdego uczestnika orszaku.
SKO - Podsumowanie Grudnia 2019
W dniu 8 stycznia odbył się szkolny apel SKO podsumowujący działania za miesiąc grudzień. Najlepiej oszczędzającą klasą w grudniu okazała się klasa I . Tuż za nimi na II miejscu- znalazła się klasa III. Mistrzem systematyczności w grudniu zostały Zofia Nowak kl. I i Natalia Traczyk kl. III. Najwięcej na swoim koncie w grudniu zgromadziła i jednocześnie uzyskała tytuł Mistrza Oszczędzania uczennica klasy I Zofia Nowak. Wyróżnienie otrzymali również Grzegorz Pieńkowski i Karol Pieńkowski z kl.VIII.Wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego "Mikołajki tuż, tuż…". Oto oni:I miejsce - Oliwia Pieńkowska kl. IIII miejsce – Natalia Traczyk kl.III i Patryk Krupiński kl.III. Wyłoniono również zwycięzców konkursu „Anioły, aniołki, aniołeczki…”. Pomysłów na aniołki było tyle ile prac. Były aniołki rysowane, figurki z masy solnej, a także eko aniołki z wytłaczanki po jajkach, rolki po papierze toaletowym, z jednorazowych kubeczków… Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością. Jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce – Natalia Traczyk kl. IIIII miejsce - Oliwia Pieńkowska kl.IIIII miejsce - Maja Stepnowska kl. VI, wyróżnienie zdobyli Alan Wójcik kl.VI i Oskar Wójcik kl. VII. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody od opiekunów SKO. Zachęcamy do udziału w dalszych konkursach SKO.
Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową
- 2
Pod koniec listopada, gdy zaczął się okres przedświąteczny, biblioteka szkolna ogłosiła dla uczniów naszej szkoły konkurs na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o tradycjach świątecznych. Dzieci z naszej szkoły miały za zadanie wykonać samodzielnie kartkę z elementami nawiązującymi do Świąt Bożego Narodzenia. Według regulaminu kartki miały być wykonane techniką mieszana przy wykorzystaniu różnych elementów. Termin składania prac minął 13 grudnia, a ogłoszenie wyników miało miejsce 20 grudnia na szkolnym apelu. W sumie wykonano około 30 prac, z których wybrano 3 najlepsze. I tak laureatami zostały następujące osoby: I miejsce- Julia Kania kl. II II miejsce- Liliana Stepnowska kl. V III miejsce- Anna Kowalczyk kl. VIII Laureaci otrzymali dyplomy, atrakcyjne nagrody i cząstkową ocenę celująca z plastyki. Wszystkie prace wykonane przez uczniów na konkurs zostały wysłane do walczącej z guzem pnia mózgu-glejakiem- dziewczynki Lilianki z Troszyna. Dziewczynka ta po radioterapii wróci do domu i jak wszystkie dzieci odlicza dni do Bożego Narodzenia. Nasza szkoła sprawi, by w tych szczególnych dniach poczuła wyjątkową magię zbliżających się świąt. Dzięki nam Lilianka choć na chwilę zapomni o chorobie, a na jej twarzy pojawi się uśmiech.
Jesień w Przedszkolu
W ubiegłym tygodniu podczas zajęć w oddziale przedszkolnym dzieci miały okazję buszować w jesiennych, kolorowych liściach. I jak tu nie kochać jesieni? Fotorelacja mówi więcej niż tysiąc słów :)
1063
"Spacerkiem po Ostrowi". Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Maz.
22 października 2019 r. byliśmy na spotkaniu poświęconym chłopcom od „Tatara”. Wydarzenie miało miejsce w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej. Przedsięwzięcie pod hasłem „Dobra wiara od Tatara” zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej. Prezentowany przez Pana Ryszarda Ejchelkrauta temat budził w nas wielkie emocje, gdyż dotyczył tragicznych losów i przeżyć Zbigniewa Chronika ps. „Wiaderny”, Henryka Krupy ps. „Bronek” i Alfreda Wieczorka ps. „Tatar”.
Opowiedziana przez Pana Ryszarda Ejchelkrauta gawęda stała się dla nas historią heroicznej walki leśnych „Tatarowych” chłopców. Powinniśmy ją znać.
Pasowanie na Pierwszaka
- 32
Spotkanie Autorskie dla Uczniów 0-III
Warsztaty Sensoplastyczne w Przedszkolu
- 15
,,Mąka w roli głównej '' - kreatywne wykorzystanie mąki przez przedszkolaków, malowanie farbami. Żywiołowa ścieżka sensoryczna- malowanie stopami. Eksperymenty z wodą mąką i solą. Było dużo śmiechu, zabawy i zainteresowania ze strony dzieci.
Szkolne Spotkanie Wigilijne
- 24
Jak co roku w naszej szkole tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zasiadamy do wspólnej wigilii szkolnej. I takiej tradycji nie zabrakło i tego roku. W czwartek 19 grudnia miała miejsce uroczysta wigilia zorganizowana przez społeczność naszej szkoły. Na początku Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się: ksiądz proboszcz Leszek Rukat, radni powiatowi i gminni, pracownicy Urzędu Gminy, emerytowani pracownicy naszej szkoły i licznie przybyli rodzice. Wspólne świętowanie rozpoczęły jasełka przedstawione przez uczniów naszej szkoły, do których sumiennie przygotowywali się wraz z opiekunami już od kilku tygodni. Jasełka zostały wystawione pod kierunkiem pani Aliny Skłodowskiej, pani Anny Skoniecznej-Zambroń i pani Izabeli Podrażki. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role różnych postaci i wzorowo odśpiewali kolędy. Po obejrzeniu Jasełek Pani Dyrektor złożyła życzenia dla wszystkich uczniów, nauczycieli i zebranych gości, życząc zdrowych, spokojnych świąt, wszelkiej pomyślności od Bożej Dzieciny. Następnie ksiądz proboszcz Leszek Rukat odczytał fragmenty Pisma Świętego. Po życzeniach złożonych przez Panią Dyrektor i odczytaniu Pisma Świętego wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do stołu by spożyć tradycyjne potrawy wigilijne. Wigilia szkolna wprowadziła nas w miły, rodzinny, uroczysty klimat Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie i nauczyciele dołożyli wielu starań, aby tegoroczne szkolne spotkanie wigilijne było dla wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a wigilijne spotkania opłatkowe na długo zapiszą się w pamięci uczniów, wszystkich pracowników i zaproszonych gości.
Uroczystość Nadania Imienia 12.10.2019
Data 12 października 2019 r. zapisze się w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami, albowiem tego właśnie dnia nastąpiło oficjalne nadanie naszej szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Było nam niezmiernie miło, że w tej historycznej uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół sąsiadujących oraz poczty organizacji i kół, które w swojej działalności nawiązują do najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej imienia Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych uświetnili swoją obecnością:
Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Krajowego „Opocznik” w Warszawie,
dostojni księża z Kościoła pod Wezwaniem Narodzenia NMP w Wąsewie oraz ks. Jerzy Błaszczak.
Przedstawiciele życia publicznego:
p. Rafał Kowalczyk- Wójt Gminy Wąsewo,
p. Grzegorz Jaworski – przewodniczący Rady Gminy Wąsewo,
p. Mirosław Augustyniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
p. Józef Rostkowski – Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.
Radni powiatowi i Radni Gminy Wąsewo, Prezesi instytucji funkcjonujących
w Gminie Wąsewo, Dyrektorzy instytucji i szkół sąsiadujących.
Przyjaciele i Partnerzy naszej szkoły:
p. Danuta Anna Bodzek,
p. Mateusz Rudyk.
Mieszkańcy Brudek Starych i okolicznych miejscowości, Rodzice i Absolwenci.
Uroczystość rozpoczęła się Procesją Dziejów Polski. Podczas Mszy św. proboszcz parafii ks. Leszek Rukat poświęcił sztandar ufundowany szkole przez rodziców. Po uroczystości w kościele dalsze świętowanie miało miejsce
w wielkim namiocie usytuowanym przed szkołą, tam też rozpoczęła się część oficjalna. Na początku głos zabrała Pani Izabela Zalewska, dyrektor szkoły.
W uzasadnieniu wyboru patrona, dyrektor szkoły, stwierdziła, iż przez cały czas szkoła czerpie naukę z bohaterskich postaw i działalności żołnierzy AK. „Naszą misją jest celebrowanie tradycji i przeszłości, która jest opoką, na niej budujemy przyszłość i kształtujemy w uczniach nieprzemijające, uniwersalne wartości”.
Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, przyjaciele i partnerzy szkoły.
Historię szkoły przedstawiła Pani Mirosława Rosińska, były dyrektor tejże placówki.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał Uchwałę Rady Gminy
o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Brudkach Starych imienia Żołnierzy Armii Krajowej, a Wójt Gminy Wąsewo złożył na ręce Pani Dyrektor Akt Nadania zaś przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego wręczył szkole Medal Pamiątkowy "Pro Masovia", który jest nie lada wyróżnieniem.Po wystąpieniach dokonano ceremonii przekazania sztandaru. Z uwagi na rangę wydarzenia ceremonia odbyła się w sposób godny i podniosły.
Następnie w obecności szanownych Gości uczniowie złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, po czym odśpiewali hymn szkoły. Po części artystycznej nastąpiły podziękowania, prezenty i życzenia dla wszystkich obecnych na sali nauczycieli i pracowników szkoły. W czasie przerwy można było obejrzeć ciekawą prezentację z okresu II wojny światowej, dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej bądź zwiedzić budynek szkoły.
W kuluarach jeszcze długo trwały rozmowy przy kawie. Spotkania absolwentów obfite we wspomnienia, budziły radość i łzy, a pogawędki i rodziców, i dzieci
z nauczycielami raz po raz wybrzmiewały chóralnym śmiechem.
Dziękujemy za organizację, wsparcie finansowe i zaangażowanie wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom. Państwa obecność dodała blasku naszej uroczystości.
Międzyszkolny Konkurs "Sowa Biblioteczna"
Biblioteka szkolna w Wąsewie zorganizowała dla wszystkich uczniów ze szkół w gminie Wąsewo konkurs plastyczny Sowa Biblioteczna. Z naszej szkoły uczniowie zgłosili 8 prac, z których praca Kornelii Pieńkowskiej z kl. VI zajęła w kategorii prac IV-VIII wysokie II miejsce. Ogłoszenie wyników miało miejsce 19 grudnia na uroczystym apelu zorganizowanym w ZPO w Wąsewie. Kornelia dostała pamiątkowy dyplom i atrakcyjną nagrodę książkową. Opiekunem Kornelii była Pani bibliotekarka Aleksandra Skarzyńska. Na konkurs wpłynęło z całej gminy około 75 prac, tak też komisja miała nie mały orzech do zgryzienia by wyłonić te najładniejsze prace. Pozostali uczniowie dostali drobne smakołyki i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy Kornelii za zajęcie wysokiego II miejsca i życzymy wszystkim uczniom dalszych sukcesów w konkursach plastycznych zarówno na polu szkolnym jak i gminnym.
Cała Polska Czyta Dzieciom w Przedszkolu
- 3
W dn. 4.10.2019 r. biblioteka poraz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedziła dzieci z przedszkola. Celem wizyty była akcja Cała Polska Czyta Dzieciom, w ramach której osoby starsze czytają przedszkolakom utwory z literatury dziecięcej. Książki dla dzieci są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają zainteresowania, pomagają dzieciom w wieku przedszkolnym w przyswajaniu pewnych treści programowych. Tym razem czytany był tekst H. Ch. Andersena "Krasnoludek u kupca". Jak zawsze dzieci odpowiadały na pytania, które miały sprawdzić zrozumienie czytanego tekstu. Oprócz pytań do tekstu był krótki quiz wiedzy o literaturze dla dzieci. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a jeszcze wcześniej przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające krasnoludka- bohatera czytanego tekstu.
Kiermasz Świątecznych Smakołyków z SKO
W dniu 17 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się kiermasz wypieków. Za symboliczną złotówkę, można było kupić przeróżne ciastka i babeczki. Wypieki sprzedawane były na przerwach, a wybierać było w czym. Stoły uginały się od pyszności przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie i nasycić swoje brzuszki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skusili się na kawałek ciasta.
Archiwum Aktualności