W dniu 10 czerwca uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły oraz klasy IIIa gimnazjum w Wąsewie udali się na integracyjną wycieczkę do Łomży. Główną atrakcją był pobyt w Parku Trampolin. Mimo upału wszyscy bawili się znakomicie.
W dniu 10 czerwca uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły oraz klasy IIIa gimnazjum w Wąsewie udali się na integracyjną wycieczkę do Łomży. Główną atrakcją był pobyt w Parku Trampolin. Mimo upału wszyscy bawili się znakomicie.
W tym roku Dzień Rodziny przybrał formę wyjazdową. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i opiekunami mieli okazję spędzić dni 4 – 5 czerwca na terenie poligonu GROM GROUP w Czerwonym Borze. Zakwaterowanie w namiotach poprzedziła zbiórka i wysłuchanie zasad bezpieczeństwa panujących na terenie poligonu. Pokrzepieni tradycyjną grochówką ruszyliśmy w teren, gdzie podzieleni na trzy grupy pod kierunkiem animatorów przemierzaliśmy kolejne punkty programu wyjazdu: strzelanie z wiatrówki, iście żołnierski tor przeszkód oraz spotkanie z ratownikami medycznymi, zwiedzanie karetki i udzielanie pierwszej pomocy na fantomie. Atrakcje uwieńczył grill, po którym czekała na nas przejażdżka wojskową ciężarówką Star wokół poligonu. Podziwiając malowniczy zachód słońca udaliśmy się chwilę odpoczynku, ponieważ nocą odbyła się zabawa w „świetliki”, która dostarczyła niemało wrażeń. Cali i zdrowi i zadowoleni po śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną J Było to niezwykłe doświadczenie, gdzie wszyscy mogli się zintegrować, poznać wartość drużyny, odkryć i pokonać swoje słabości, lęki i strachy w przepięknych okolicznościach przyrody, obcując z naturą. Bardzo dziękujemy wszystkim z GROM GROUP za tak wspaniałe przyjęcie.
Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki. Miesiąc później - 23 czerwca - obchodzimy Dzień Ojca. Postanowiły połączyć te święta tak, abyśmy mogli uczcić je i świętować razem. Dlatego 24.05.2019 r obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy i Taty. Spotkanie te w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i rodzice, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych. Przedszkolaki i uczniowie klas I - IV recytowały okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób swoje uczucia przywiązania, miłości, szacunku i wdzięczności za trud wychowania. Nie zabrakło piosenek o tematyce rodzinnej. Dzieci w podzięce podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i upominki.
V Gminny Konkurs Matematyczny „Liczydło”
W dniu 28 maja o godzinie 8.30 rozpoczął się w naszej szkole V Gminny Konkurs Matematyczny „Liczydło”. W konkursie wzięło udział 30 reprezentantów w kategorii klas IV, V, VI, VII,VIII z naszej gminy: PSP w Rząśniku Włościańskim, PSP w Wąsewie oraz PSP w Brudkach Starych. Uczniowie zmagali się przez 60 minut ze skomplikowanymi zadaniami matematycznymi. O miejscu II i III w kategorii klasy VIII zadecydowała dwukrotna dogrywka. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
- poziom klasy IV
I miejsce –Mateusz Michalski - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce – Oliwia Budniak - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce –Amelia Błaszczak - Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim
- poziom klasy V
I miejsce – Julita Kowalczyk - Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim
II miejsce – Jakub Trojanowski - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce – Maja Stepnowska - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
- poziom klasy VI
I miejsce – Jakub Rytelewski - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce– Aleksandra Mieczkowska-Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim
III miejsce –Marcin Kowalewski - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
- poziom klasy VII
I miejsce –Mikołaj Rydel – Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce – Grzegorz Pieńkowski - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
III miejsce – Anna Pieńkowska - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
- poziom klasy VIII
I miejsce – Paulina Prusik – Szkoła Podstawowa w Wąsewie
II miejsce –Marta Czarnecka - Szkoła Podstawowa w Wąsewie
III miejsce –Aleksandra Szymańska - Szkoła Podstawowa w Brudkach Starych
Zwycięzcy otrzymali od organizatora pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszyscy uczniowie dostali drobne upominki i dyplomy za udział.
Opiekunami uczniów są: Anna Skalik i Małgorzata Wójcicka - Szkoła Podstawowa w Wąsewie, Małgorzata Pawłowska, Katarzyna Kryspin - Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim. Konkurs zorganizowała i czuwała nad jego sprawnym przebiegiem Katarzyna Kryspin.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy matematycznej, a opiekunom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.
24 maja br. miał miejsce turniej Procam CUP 2019 w Dobrym Mieście. Nasza drużyna rocznikiem 2008 jako drużyna PSP Brudki Stare reprezentująca Gminę Wąsewo zakończyła rywalizację na drugim miejscu. Nagrody indywidualne powędrowały dla uczniów naszej szkoły Alana Wójcika i Igora Brylaka za pracę plastyczną pt. "Jak wyobrażasz sobie pracę rolnika w przyszłości”.
22 maja starsza część młodzieży naszej szkoły pod opieką pań Aliny Skłodowskiej i Anny Skoniecznej- Zambroń wybrała się do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Teren dawnego obozu, a dzisiejsze muzeum jest położone niedaleko od naszego miejsca zamieszkania. W okresie niemieckiej okupacji, hitlerowcy zorganizowali tam dwa obozy. Najpierw powstał obóz pracy, później, gdy Niemcy wymyślili “ostateczne rozwiązanie” powstał także obóz zagłady.
Na samym początku poszliśmy do budynku muzeum, w którym zgromadzono pamiątki po więźniach oraz gdzie można zobaczyć makietę byłych obozów. Następnie przeszliśmy na teren obozu zagłady, bowiem to od niego zaczyna się zwiedzanie terenu niegdysiejszych obozów. Pod opieką przewodnika poznaliśmy okoliczności powstania obozu pracy w Treblince, sposób funkcjonowania, tragiczną historię tego miejsca.
Przejście „drogą śmierci” w ciszy i skupieniu sprawiło, że mogliśmy zastanowić się nad tragicznymi wydarzeniami, jakie miały tam miejsce, przelanymi przez ludzi łzami, okrucieństwem i śmiercią, jakie miało miejsce na ziemi, po której stąpaliśmy kilkadziesiąt lat później.
W maju uczniowie klas IV, VII, VIII reprezentowali naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ALBUS
Zmagali się z bardzo trudnymi zadaniami, wymagającymi ogromnej wiedzy i niezwykłych umiejętności. Oto uczestnicy konkursu:
-Agnieszka Gałązka– klasa VIII
- Amelia Kowalczyk – klasa VIII
- Grzegorz Pieńkowski – klasa VII
- Adam Michalik – klasa VII
- Paulina Radecka – klasa VII
- Jakub Soliwoda – klasa VII
- Anna Kowalczyk – klasa VII
- Kacper Łoniewski – klasa IV
- Gabriela Kowalczyk – klasa IV
Za udział w konkursie ślicznie dziękujemy. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
25 maja mieliśmy okazję zaprezentować nasze aktorskie zdolności szerszej publiczności. Wyjazdowy występ miał miejsce w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej a okazją do uroczystości były obchody 17-tej rocznicy Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Rodzina”. Przedstawiliśmy słynną bajkę braci Grimm „Kopciuszek” pod kierunkiem pani Aliny Skłodowskiej i z oprawą muzyczną pani Izabeli Zalewskiej. Widownia była zachwycona i nagrodziła występ gromkimi brawami.
W dniu 22 maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie po raz pierwszy dobył się Gminny Konkurs Przedmiotowy „Zagadkowa wyspa”, dla uczniów klas V z terenu gminy Wąsewo.
Dzięki super pomysłowi pani Małgorzaty Wójcickiej oraz współorganizatorkom – pani Anna Brzostek i pani Anna Traczyk mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej formie konkursu, jakim jest „escape room”
W trakcie zmagań uczniowie musieli wykazać się wiedzą z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Każdy zespół składał się z czterech uczestników. Wszystkim przyświecał jeden cel – odszukanie cyfry, która umożliwi otwarcie krypteksu i dotarcie do skarbu ukrytego na „zagadkowej wyspie”.
Przez dwie godziny uczniowie intensywnie rozwiązywali zadania matematyczne, aby znaleźć klucz do kłódki otwierającej pudełko lub sejf, układali puzzle, klocki, rozszyfrowywali krzyżówki, szukali ukrytych na wyspie mapek, odgadywali hasła za pomocą aplikacji QR code, układali scrabble, odszukiwali hasła ukryte na zdrapkach, odczytywali za pomocą latarki podświetlane napisy, które były umieszczone na stronach książek. Wszyscy uczestnicy zabawy wykazywali się nie tylko logicznym myśleniem, ale także spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością współpracy w grupie. Po dwugodzinnych zmaganiach wszystkie zespoły odnalazły właściwą cyfrę krypteksu i wspólnie otworzyły „skarb”.
Rywalizacja dla naszej czwórki w składzie: Maja Stepnowska, Alan Wójcik, Judyta Bloch, Kornelia Pieńkowska zakończyła się na 4 miejscu. Wróciliśmy bogaci w nowe doświadczenie, silniejsi w umiejętność współpracy, naładowani pozytywną dawką emocji grywalizacji. Na koniec otrzymaliśmy dyplomy i nagrody rzeczowe- łamigłówkę oraz zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę.
W dniu 8 maja 2019 roku o godzinie 9:30 w naszej szkole w Brudkach Starych odbyła się akademia z okazji uroczystości obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna oraz Patriotyzm.
W swoim wystąpieniu najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy I przybliżyli znaczenie Konstytucji 3 Maja w historii naszej Ojczyzny. Po wprowadzeniu flagi i odśpiewaniu hymnu narodowego zaczęła się część artystyczna (montaż słowno – muzyczny), którą rozpoczął chór pieśnią patriotyczną „Jak długo w sercach naszych”. Nawiązano do poszanowania symboli narodowych oraz historii flagi naszego kraju.
7 maja w Wąsewie odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych młodszej (czteroosobowej) i starszej (trzyosobowej) w teorii i praktyce (tor przeszkód) musieli zaprezentować swoje umiejętności. Wróciliśmy z sukcesami. Nasza czwórka w składzie: Maja Stepnowska (kl.V), Michalina Groszyk(kl.VI), Oskar Wójcik(kl.VI), Alan Wójcik (kl.V) zdobyli miejsce III. Grupa starsza, czyli Konrad Krupiński (kl.VII), Grzegorz Pieńkowski (kl.VII) i Mateusz Zaczkowski (kl.VII) uplasowali się na miejscu II. Powędrowały do nich nagrody: pamiątkowe kubki, dyplomy oraz puchary. Dobra robota! Serdecznie gratulujemy udanego wystepu!
6 maja br. w murach naszej szkoły miała miejsce niezwykła lekcja historii. Odwiedziła nas grupa artystyczna "Rekonstrukto", która zaprezentowała pokaz historyczny pod nazwą "Wrzesień 39" czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. Nasi uczniowie nie tylko mogli przypomnieć sobie fakty historyczne ale też, z własnym udziałem, mieli okazję zapoznać się z polskim umundurowaniem wojskowym, ekwipunkiem i wyposażeniem żołnierskim. Ochotnicy z widowni mogli dotknąć replik broni i sprzętu bojowego a najwięksi nasi śmiałkowie przeszli prawdziwą musztrę wojskową!
15 kwietnia br. o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego jako część składowa Egzaminów Ósmoklasisty. We wtorek 16 kwietnia uczniowie zmierzyli się z "królową nauk" - matematyką. Jutro natomiast odbędzie się egzamin z języka angielskiego. Całym zespołem pedagogicznym trzymamy kciuki oraz życzymy powodzenia !
12 kwietnia 2019 roku miało miejsce coroczne spotaknie wielkanocne z członkami Koła Krajowego "Opocznik" Światowego Związku Żołnierzy AK w Warszawie. Wydarzenie to stanowi tradycję naszej szkoły i jego nieodłącznym elementem jest część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów. W tym roku nasza młodzież zaprezentowała przedstawienie teatralne na motywach Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.
10 kwietnia biblioteka szkolna odwiedziła kl. IV w celu wykonywania tradycyjnych palemek wielkanocnych. Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z rozmaitych elementów, w zależności od pomysłowości wykonujących. Dziewięciu uczniów wykonywało palemki wykorzystując do tego rozmaite materiały: krepinę, bukszpan, kwiatki z bibuły i gałązki z krzewów. Podczas warsztatów dzieci wykonały palmy, które z pewnością zostaną wykorzystane podczas zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Warsztaty miały na celu przybliżyć uczniom kl. IV tradycje Wielkanocy i wprowadzić ich w klimat zbliżających się świąt.
We wtorek 9 kwietnia 2019 uczniowie klas I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Ostrołęki.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Również w naszej szkole 4 kwietnia odbył się uroczysty apel mający na celu uczcić to święto i przybliżyć uczniom tematykę literatury dziecięcej. Apel został zorganizowany przez p. Aleksandrę Skarzyńską i p. Katarzynę Rogaczyk. Na samym początku powitaliśmy gości- Dyrektora GBP w Wąsewie Panią Martę Wójck i Panią Dyrektor naszej szkoły, wszystkich nauczycieli, pracowników oraz uczniów. Następnie prowadząca zaprosiła uczniów w podróż po książkach dla dzieci i młodzieży zarówno literatury polskiej jak i zagranicznej. Tych popularnych i dobrze znanych uczniom, jaki i tych mniej. Przygotowana została prezentacja kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Kolejną atrakcją był quiz poświęcony bajkom i książkom, w którym każdą klasę reprezentował jeden uczeń. Konkurs wygrała dziewczynka z przedszkola Ewelinka Kucińska. Kolejnym punktem było udostępnienie kącika czytelniczego, który umieszczono w rogu korytarza. Na półkach znalazły się interesujące książki. Na przerwie każdy będzie mógł się zapoznać z ofertą, wybrać dla siebie ulubioną pozycję i poczytać na specjalnie do tego przygotowanych pufach. W przerwach apelu wykonywane były piosenki przez dzieci z kl. I i przedszkolaków. Na koniec podsumowano konkursy zorganizowane przez SKO i bibliotekę.
Został rozstrzygnięty Konkurs na Najładniejszą i Najciekawszą Zakładkę do Książki. Laureatami zostali:
1. Natalia Traczyk -kl. II
2. Kornelia Pieńkowska- kl. V
3. Agnieszka Gałązka -kl. VIII
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Następnie przyznano dyplomy za Najlepszego Czytelnika i Najlepiej Czytającej Klasy lutego i marca. W lutym zwyciężył Kacper Kwiatkowski z kl. VI i kl. II. Zaś w marcu Agnieszka Gałązka z kl. VIII i kl. V.
Apel zorganizowany w naszej szkole miał na celu uświadomienie uczniom i nauczycielom jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Mamy nadzieję, że zachęcił on uczniów do częstszego sięgania po książki i stałego odwiedzania biblioteki.
Dnia 1 kwietnia 2019 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się 42. Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Nie obyło się bez licznej reprezentacji naszej szkoły. W kategorii klas I-III udział wzięły: Oliwia Pieńkowska (kl. I), Julia Kania (kl. I) i Natalia Traczyk (kl. II), która zajęła zaszczytne pierwsze miejsce i tym samym wywalczyła sobie wyjazd do Warszawy, by zmierzyć się z najlepszymi. Kategorię klas IV-VII reprezentowała Maja Stepnowska (kl. V) oraz Oskar Kania (kl. VI). Uczestnicy dali z siebie wszystko. Byli naprawdę znakomici! W ostatniej kategorii klas swoim występem uradowała odbiorców nasza niezastąpiona Agnieszka Gałązka (uczennica klasy VIII), która wywalczyła sobie wyróżnienie, co jest ogromnym zaszczytem! Gratulujemy! Skład jury był niezwykle zacny, gdyż uczestników oceniali wyspecjalizowani aktorzy oraz reżyserowie. Zwrócili oni uwagę na naturalność i wyrazistość wypowiedzi. Podwójne gratulacje!
13 kwietnia Natalia Traczyk wraz z Panią Izabelą Zalewską wyruszyła na warszawski etap, w którym brali udział tylko najlepsi recytatorzy. Jury w składzie: Dorota Landowska, Piotr Cyrwus, Jerzy Łazewski przez dwa dni przesłuchiwało uczestników. Na wyniki jeszcze czekamy. Finał odbędzie się 27 kwietnia. My z tego miejsca już gratulujemy raz jeszcze wszystkim. Jesteśmy z Was dumni!
https://www.ostrowmaz.com/galeria/album/5052
I miejsce Adama Michalika (kl.VII) oraz IV miejsce Bartosza Kosińskiego (kl.VIII) w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Gratulacje Adaś! 27 kwietnia jedziemy na etap wojewódzki.
Wyniki etapu gminnego:
Klasy 4-6
I miejsce Adam Michalik (kl. VII)
Klasy 7-8
I miejsce Bartosz Kosiński (VIII)
Powered by aSc EduPage