• Nadanie Imienia Żołnierzy Armii Krajowej

• Data 12 października 2019 r. zapisze się w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami, albowiem tego właśnie dnia nastąpiło oficjalne nadanie naszej szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Było nam niezmiernie miło, że w tej historycznej uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół sąsiadujących oraz poczty organizacji i kół, które w swojej działalności nawiązują do najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna.
          Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej imienia Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych uświetnili swoją obecnością:
          Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Krajowego „Opocznik” w Warszawie,
          dostojni księża z Kościoła pod Wezwaniem Narodzenia NMP w Wąsewie oraz ks. Jerzy Błaszczak.
          Przedstawiciele  życia publicznego:
          p. Rafał Kowalczyk- Wójt Gminy Wąsewo,
          p. Grzegorz Jaworski – przewodniczący Rady Gminy Wąsewo,
          p. Mirosław Augustyniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
          p. Józef Rostkowski – Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.
          Radni powiatowi i Radni Gminy Wąsewo, Prezesi instytucji funkcjonujących
          w Gminie Wąsewo, Dyrektorzy instytucji i szkół sąsiadujących.
          Przyjaciele i Partnerzy naszej szkoły:
          p. Danuta  Anna Bodzek,
          p. Mateusz Rudyk.
          Mieszkańcy Brudek Starych i okolicznych miejscowości, Rodzice i Absolwenci.
          Uroczystość rozpoczęła się Procesją Dziejów Polski. Podczas Mszy św. proboszcz parafii ks. Leszek Rukat poświęcił  sztandar ufundowany szkole przez rodziców. Po uroczystości w kościele dalsze świętowanie miało miejsce
           w wielkim namiocie usytuowanym przed szkołą, tam też  rozpoczęła się część oficjalna. Na początku głos zabrała Pani Izabela Zalewska, dyrektor szkoły.
          W uzasadnieniu wyboru patrona, dyrektor szkoły,  stwierdziła, iż  przez cały czas szkoła czerpie naukę z bohaterskich postaw i działalności żołnierzy AK. „Naszą misją jest celebrowanie tradycji i przeszłości, która jest opoką, na niej budujemy przyszłość i kształtujemy w uczniach  nieprzemijające, uniwersalne wartości”.
          Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, przyjaciele i partnerzy szkoły.
          Historię szkoły przedstawiła Pani Mirosława Rosińska, były dyrektor tejże placówki.
          Przewodniczący Rady Gminy odczytał Uchwałę Rady Gminy
          o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Brudkach Starych imienia Żołnierzy Armii Krajowej, a Wójt Gminy Wąsewo złożył na ręce Pani Dyrektor Akt Nadania zaś przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego wręczył szkole Medal Pamiątkowy "Pro Masovia", który jest nie lada  wyróżnieniem.

Po wystąpieniach dokonano ceremonii przekazania  sztandaru. Z uwagi na rangę wydarzenia  ceremonia odbyła się w sposób godny i podniosły.
          Następnie w obecności szanownych Gości uczniowie  złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, po czym odśpiewali  hymn szkoły. Po części artystycznej nastąpiły podziękowania, prezenty i życzenia dla wszystkich obecnych  na sali nauczycieli i pracowników szkoły. W czasie przerwy można było obejrzeć ciekawą prezentację z okresu II wojny światowej, dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej bądź zwiedzić budynek szkoły.
          W kuluarach jeszcze długo trwały rozmowy przy kawie. Spotkania absolwentów obfite we wspomnienia,  budziły radość i łzy, a pogawędki i rodziców, i dzieci
          z nauczycielami raz po raz wybrzmiewały chóralnym śmiechem.
          Dziękujemy za organizację, wsparcie finansowe i zaangażowanie wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom.  Państwa obecność dodała blasku naszej uroczystości.