• Historia szkoły

        • Historia Szkoły Podstawowej w Brudkach Starych

           

                    Historii Szkoły Podstawowej w Brudkach Starych należałoby doszukiwać się już w czasach przedwojennych. W okresie międzywojennym, jako placówka jednooddziałowa mieściła się w domu gospodarskim.

                   W prywatnych domach mieszkańców wsi odbywały się zajęcia jeszcze po II wojnie światowej. Pan Aleksander Wielczyk, Stefan Bąk i Aleksander Kusik udostępniali swoje pomieszczenia na klasy dla tutejszych dzieci. Należy wspomnieć, że w tym okresie kierownikami szkoły byli kolejno pan  Kazimierz Płoński,  pan  Kazimierz Podolak  i  pan Józef Adamczyk.

                   Jesienią 1956 r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły z przewodniczącym panem Władysławem Grześkowiakiem. Z inicjatywy tegoż komitetu mieszkańcy Brudek Starych podjęli się budowy placówki szkolnej. Po trzech latach, w dniu 28 listopada 1959 r. nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowego budynku. Pozbawiony był on wprawdzie wtedy sanitariatów i bieżącej wody, ale nowy dyrektor pan Ryszard Godlewski zadbał o ten komfort , wykonując w 1968 roku  centralne ogrzewanie i doprowadzając wodę.       

                   W nowo oddanym budynku funkcjonowały 4 sale lekcyjne, pokój nauczycielski oraz mieszkanie dyrektora i mieszkanie jednopokojowe dla nauczyciela.

                   Szkoła liczyła wówczas 7 oddziałów. Taki stan utrzymał się do roku 1966. W roku szkolnym 1966/67 uczniowie klasy siódmej mogli kontynuować naukę w klasie ósmej lub podjąć naukę w szkole średniej.

          System ośmiooddziałowy  utrzymywał się do roku szkolnego 1974/75. Wówczas obniżono stopień organizacyjny do 4 klas, a w roku szkolnym 1979/80 do trzech  klas. Uczniowie kontynuowali naukę w Zbiorczej Szkole Gminnej

                   W latach  1987 – 1990 szkoła  zajmowała tylko dwie sale lekcyjne i pokój nauczycielski. Pozostałe pomieszczenia były użytkowane przez Państwowe Przedszkole w Brudkach Starych.

                 W roku  1989/90 stopień organizacyjny szkoły został podniesiony do czterech klas. Wtedy też po raz pierwszy powitano w tej szkole uczniów z miejscowości Przedświt.

                   I tak w następnym roku szkoła liczyła już 5 oddziałów. Taki stan utrzymywał się do 1993 r. Ponieważ po dwóch latach spędzonych u nas  uczniowie zmuszeni byli przechodzić do Szkoły Podstawowej w Wąsewie narodził się pomysł wydłużenia ich pobytu o kolejne lata. Odtąd sukcesywnie przybywała  jedna  klasa, toteż nasi uczniowie mieli możliwość kontynuacji nauki w jednej placówce.

                   Po dłuższej przerwie, bo w 1995/96 r.  społeczność szkolna miała przyjemność pożegnać pierwszych absolwentów tejże szkoły.

                   Obecność ośmiu oddziałów w szkole przy 4 salach lekcyjnych i 3 zaadoptowanych pomieszczeniach mieszkalnych stała się nieco kłopotliwa. Warunki komunalne nie sprzyjały bowiem wykonywaniu pracy dydaktycznej, a poniekąd stanowiły też dyskomfort dla samych uczniów.    

                   Wobec zaistniałych warunków (budynek bez remontu kapitalnego, duża liczba uczniów) należało jak najszybciej podjąć trafną decyzję co do dalszych losów szkoły.

                   Ówczesny dyrektor szkoły Mirosława Rosińska wyszła wówczas z propozycją jej rozbudowy. Pomysł spotkał się z akceptacją pana wójta Stanisława Szabłowskiego. Rada Gminy podjęła również myśl rozbudowy szkoły. W związku z tym zalecono panu  Mirosławowi  Puścianowi  wykonanie projektu nowego budynku.

                   Przez kilka lat starano się o uzyskanie  pozwolenia na rozbudowę, jednak bez powodzenia. W marcu 1996 r. ponownie skierowano prośbę do Ministra Edukacji Narodowej i jeszcze w tym roku nastąpiła budowa prawego skrzydła szkoły wraz z piwnicami. Zaplanowane prace budowlane ukończono 23 grudnia 1996 r.

                   W wakacje 1997 r. wykonano kapitalny remont starej części budynku. Dokonano wymiany okien, drzwi, posadzek, centralnego ogrzewania. Wykonano jedno pomieszczenie sanitarne. 

                   Cały następny rok szkolny poświęcono na pracę przy budowie lewego skrzydła i dokończenie prawego.

                   Budowę zakończono w sierpniu 1998 roku. 

                                                                               

                                                                                  Opracowała: Mirosława Rosińska